Loganair je najbliže nacionalnoj aviokompaniji što Škotska ima, piše britanski Independent u tekstu u kome razmatra mogućnost osnivanja nove nacionalne kompanije ukoliko na današnjem referendumu bude osnovana i nova nacija.

Ipak, ova mala aviokompanija koja većinom povezuje škotsku visiju sa ostrvima nije ni blizu tradicionalnim ili velikim aviokompanijama kakve se obično mogu smatrati nacionalnim.

British Airways, koji je zvanična nacionalna aviokompanija Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske, kojoj sada pripada i Škotska, odbio je da komentariše mogućnost stvaranja nove aviokompanije u Škotskoj.

Portparol ove kompanije je kratko poručio da "ne vidi značaj nagađanja u vezi sa rezultatima referenduma".

British Airways je inače pod svoje okrilje preuzeo nekada veliku škotsku čarter aviokompaniju Caledonian Airways, koja je postojala od 1961, ali je ova kompanija nakon spajanja sa Britishem ugašena kao i njen brend.

Za nacionalnu aviokompaniju potencijalno nove države u Evropi ima, osim British Airwaysa, mnogo drugih konkurenata, koji se bez ikakvog ustručavanja jasno izjašnjavaju po tom pitanju.

Iz irskog Ryanaira, čije prisustvo u Škotskoj je dosta značajno, su šaljivo u svom prepoznatljivom maniru, poručili da će "veoma rado rebrendirati nekoliko aviona u McRyanair".

Britanski easyJet je takođe veoma pristutan u Škotskoj ali su iz ove kompanije stigle ozbiljnije i umerenije izjave. Oni su poručili da ako se Škotska na današnjem referendumu izjasni za nezavisnost to će otvoriti mnoga pitanja u avijaciji. Ipak oni naglašavaju da će zadržati svoje baze u Škotskoj i da će nastaviti da održavaju razgranatu mrežu linija iz škotskih gradova kao i do sada.

I norveški Norwegian, koji se već proširio van granica svoje zemlje otvaranjem interkontinentalne baze na aerodromu Gatwick u Londonu, najavljuje učešće u nezvaničnom "takmičenju za izbor škotske nacionalne aviokomanije".

Bjorn Kjos, izvršni direktor Norwegiana je otvoreno ponudio osnivanje škotske ćerke kompanije i poručio da će zajedničko vikinško nasleđe biti od velikog značaja. "Pola Škotske je norveške krvi", rekao je Kjos u izjavi koja je iako prijateljska i šaljiva pomalo izgleda i kao prikrivena pretenzija.

Osim simpatičnih nagađanja o osnivanju nove nacije i novog nacionalnog avioprevoznika vode se i ozbiljne rasprave na temu referenduma i na to kako će njegov moguć pozitivan ishod uticati na aviosaobraćaj.

Komšijski Aer Lingus (Irska) je izrazio ozbiljnu zabrinutost za aviosaobraćaj. Iz ove kompanije poručuju da su spremili krizne mere u slučaju da Škoti izglasaju "da". Oni smatraju da će takav ishod uticati na aviosaobraćaj i turizam u regionu i zbog toga žele da budu spremni.

Druge aviokompanije, pak veruju da bi nezavisnost Škotske bila dobra za njih. Tu je čak i British Airways komentarisao, uprkos stavu da neće nagađati. Oni navode da je Škotska nacionalna partija (SNP) koja je pokrenula referendum obećala da će ukoliko Škotska postane nezavisna ukinuti odlaznu vladinu taksu za svakog putnika u aviosaobraćaju.

To bi bilo veliko oslobađanje za aviokompanije koje lete iz Škotske, a u British Airwaysu nisu krili oduševljenje takvom najavom. Njihovih 55 od 800 letova nedeljno polazi sa škotskih aerodroma pa je jasno da bi uštede bile ogromne, a niže cene karata bi možda čak učinile i da se veliki deo engleskih putnika iz severnih krajeva uputi ka škotskim aerodromima.

Sadašnja britanska taksa je ogroman izdatak. Četvoročlana porodica koja leti za Australiju treba da izdvoji 360 funti na ime te takse. Upravo za toliko će im biti jeftinije ako bi leteli iz nezavisne Škotske. Naravno, pod uslovom da SNP ispuni obećanje koje je dato.

Foto: Air Scotland, ugašena škotska lowcost aviokompanija koja je postojala između 2003. i 2005.