Aerodromske takse (putnički servis) i nadoknade za aviokompanije (landing fees) poskupele su od juče na svim španskim aerodromima. Državno preduzeće AENA Aeropuertos koje je vlasnik i upravljač svih aerodroma u Španiji donelo je ranije odluku o povećanju nadoknada kako putnicima tako i aviokompanijama.

Nove takse su stupile na snagu od 2. jula, dan nakon što je novousvojeni državni budžet službeno objavljen.

Turističke agencije i turoperatori su užasnuti ovakvim poskupljenjem sa kojim se inače ne slažu. Oni smatraju da je trebalo ostaviti određeni period pza prilagođavanje, a da svakako nije trebalo primeniti takse retroaktivno na već izdate karte.

Prema novoj odluci takse (putnički servis) će biti automatski podignute za sva putovanja od 1. jula, čak i za ona za koja je karta kupljena ranije i kada su takse plaćene prema staroj nižoj ceni. Prema pisanju španskih medija, pojedine aviokompanije su se već oglasile tim povodom i saopštile da će razliku u ceni morati da proslede putnicima. Prema ovim tvrdnjama putnici će najverovatnije biti u obavezi da doplate razliku u ceni starog i novog putničkog servisa. Nije poznato na koji način će ova doplata biti realizovana.

Prema novom cenovniku iznos putničkog servisa na madridskom aerodromu je sa 7,5 evra skočio na 15 za putovanja prema zemljama "evropskog ekonomskog područja" (EU, Island, Norveška i Švajcarska). Prema ostalim destinacijama taksa od 1. jula iznosi 21 evro umesto 11 evra. Novi iznos putničkog servisa na aerodromu El Prat u Barseloni je 14 evra umesto sedam prema zemljama evropskog ekonomskog područja i 17 umesto 10 prema ostalim zemljama.

Turističke agencije koje prodaju aviokarte i posebno turoperatori, koji prema evropskom zakonu ne mogu povećati ni za cent cenu aranžmana u vremenu od 20 dana pred put, uložili su oštar protest španskim vlastima. Oni traže da se odluka bar odloži dok ne prođe udarna letnja sezona.

Odluka je izazvala i zapanjenost putnika i javnosti, koji ne mogu da poveruju da će im retroaktivno biti traženo da plate nešto što su već platili u celosti. Predsednik evropskog udruženja turističkih agencija GEBTA Matijas Varns (Mathias Warns) je izjavio da "razume potrebu da se podignu cene, ali mu nije jasno zašto se radi na štetu turoperatora i aviokompanija koji će najverovatnije morati da pokriju dodatne troškove umesto putnika. Tražiti da se izvrši retroaktivna naplata ovih taksi je noćna mora za celu industriju i takva odluka šalje pogrešan signal putnicima i javnosti".

"Ovo je žestok udarac na turizam i posebno na turoperatore", istakao je Boris Zgomba, predsednik udruženja nacionalnih turoperatora Evopske unije.

U IATA kancelariji u Zagrebu koja je zadužena i za našu zemlju nemaju još nikakvu zvaničnu informaciju o ovom poskupljenju. Oni ne znaju da li će i kako biti tražena naknadna naplata uvećanih taksi, ali smatraju da će u svakom slučaju ako se to desi putnici biti ljuti na svoje agente kod kojih su kupili karte.

Ryanair je upozorio svoje putnike da postoji mogućnost da im traže doplatu za ranije kupljene karte. Ukoliko putnici ne budu želeli da doplate novi iznos taksi biće im omogućeno da otkažu svoju kartu uz punu refundaciju uplaćenih sredstava.

Easyjet je pak otišao korak dalje i odmah najavio gašenje madriske baze. Ova kompanija neće gasiti linije do Madrida, ali će ih smanjiti za 20% i obavljaće ih avionima iz drugih baza. Gašenje baze nije direktno vezano sa poskupljenjem putničkog servisa već sa poskupljenjem aerodromskih nadoknada aviokompanijama koje su podginute u paketu sa aerodromskim uslugama.