Nadzorni odbor AD Aerodroma Nikola Tesla u Beogradu je na sednici održanoj 7. avgusta jednosglasno izabrao Sašu Vlaisavljevića za vršioca dužnosti generalnog direktora i predsednika izvršnog odbora ovog preduzeća.

Vlaisavljević je izabran na predlog vlade, a pre nekoliko dana ga je nadzorni odbor imenovao za člana izvršnog odbora i dao mu ovlašćenja da bude zakonski zastupnik aerodroma, ali uz supotpis sa drugim izvršnim direktorom.

U biografiji koja je medijima dostavljena od strane press službe aerodroma navodi se da je Saša Vlaisavljević već 17 godina zaposlen u vazduhoplovsvu. Prvo je radio u Jat Airwaysu od 1995. do 2007. kao čeker (službenik za prijavljivanje putnika i prtljaga na let),  zatim kao supervizor (station manager).

Radio je i u servisu za izgubljeni i oštećeni prtljag (lost & found), a bio je i šef Jatove kargo službe. Vlaisavljević je prošao veliki broj radnih mesta u Jatu, pa je obavljao i poslove glavnog inženjera u operativnom centru, a potom je bio i šef te službe i na kraju direktor svih zemaljskih službi Jat Airwaysa.

Sa te pozicije imenovan je za generalnog direktora Jat Airwaysa (2007), a na toj poziciji se zadržao nešto malo manje od dve godine zbog toga što se nije baš najbolje snašao. Njegovo uprvljanje Jatom obeležila su gašenja mnogih linija, zatvaranje poslovnica po svetu, pravljenje ogromnog duga i veliko nezadovoljstvo zaposlenih. Vrlo brzo je smenjen i postavljen za pomoćnika gradonačelnika grada Beograda za ekonomski razvoj, ali je i sa tog mesta ekspresno skinut zbog toga što je tadašnji gradonačelnik Beograda Dragan Đilas bio nezadovoljan njegovim radom.

Nakon toga Vlaisavljević je zaposlen kao potpredsednik Privredne komore Srbije, a od 2013.  obavlja funkciju generalnog direktora.

Saša Vlaisavljević ima 46 godina i diplomirao je na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu na odseku za vazdušni saobraćaj i transport. Bio je član Demokratske stranke, a sada je blizak Srpskoj naprednoj stranci.

Vlaisavljević je u poslednje vreme izlazio u javnost komentarišući strateško partnerstvo Air Serbije i Etihada tvrdeći da se radi o fantastičnoj prilici za našeg nacionalnog avioprevoznika, a u tom konteksu je i ponavljao da je aerodrom nepripremljen za novonastale okolnosti i da mu je neophodno prilagođavanje novom srpskom avioprevozniku.