Danas je Međunarodni dan osoba sa invaliditetom. Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje do kraja oktobra u Srbiji je prijavljeno više od 20.000 osoba sa invaliditetom, a od tog broja 6.600 su žene.

B92 u današnjem teksu podseća da Srbija još uvek nema nacionalnu bazu podataka o osobama sa invaliditetom.

"Invalidi u Srbiji pored arhitektonskih prepreka i barijera zbog nedostupnosti mnogih objekata, suočavaju se i sa komunikacionim barijerama, ali i s teškoćama usled predrasuda i stereotipa opšte populacije u odnosu na njihove mogućnosti", kaže Vladimir Pešić, pomoćnik ministra za socijalnu politiku.

Za razliku od prilika u Srbiji i našem društvu osobe sa invaliditetom imaju znatno bolje uslove kada je aviosaobraćaj u pitanju. Globalni standardi u aviosaobraćaju omogućavaju slobodno kretanje osobama sa inviditetom na aerodromima kao i mogućnost da lete prema uobičajenim procedurama.

Prema međunarodnim konvencijama o vazdušnom saobraćaju osobama sa invaliditetom se garantuje pravo na letenje avionom, a aviokompanije se obavezuju da svoje procedure prilagode i njima i da im bez ikakvih doplata omoguće korišćenje svojih usluga.

Prevoz invalidskih kolica nijedna aviokompanija na svetu ne naplaćuje. Pomoć na aerodromu se takođe ne naplaćuje.

Osobe sa invaliditetom ipak treba da uzmu u obzir sopstvenu posebnost i da prihvate da ona sa sobom nosi i neke dodatne zahteve i izvesna fizička ograničenja kada je putovanje avionom u pitanju.

 

Prilikom rezervacije aviokarte treba obavezno naglasiti da se radi o putniku sa invaliditetom. Aviokompanije će u skladu sa međunarodnim propisima zatržati dodatne informacije o putniku kao što su vrsta i stepen invaliditeta, opis invalidskog pomagala (štap, štake, kolica i dr), nužnost medicinske pratnje, potrebna pomoć i drugo.

Još pre samog putovanja može da se učini dosta toga kako bi se izbegli brojni mogući problemi. Osobama sa invaliditetom se savetuje da provere više mogućnosti prilikom rezervisanja karte. Ukoliko imaju poteškoća da koriste toalet u avionu treba da umesto jednog direktnog dugačkog leta biraju dva kraća povezana leta. Poželjno je i da provere detaljno aviokompanije sa kojima će leteti i da uporede uslove i mogućnosti. Izbor aviona bi takođe trebalo da igra značajnu ulogu i uvek kada je to moguće treba birati veće avione zbog više komfora.

Putnici treba da se naoružaju strpljenjem i samopouzdanjem pred put, pošto su uprkos postojanju snažnih antidiskriminišućih pravila i zakona moguće razne neprijatnosti i incidenti. Još prilikom rezervacije aviokompanije mogu da odbiju putnika sa invaliditetom na osnovu internog pravila o maksimalnom broju ovakvih putnika po letu. Zato treba dovoljno ranije rezervisati kartu i treba imati spremno alternativno rešenje.

Aviokompanije često zahtevaju medicinske obrasce za osobe sa invaliditetom. Ovaj obrazac se jednostavno može preuzeti sa interneta, ili se može dobiti u predstavništvu aviokompanije. Popunjava ga i overava ovlašćeni lekar.

Obrazac se obično naziva MEDIF, na engleskom jeziku je i pojedine aviokompanije ga traže od osoba kojima je potrebna posebna nega, ili kod kojih je u toku određena terapija.

Osobe sa urođenim invaliditetom nisu obavezne da poseduju ovakav obrazac, ali je najbolje proveriti sa aviokompanijom pošto se ovo pravilo prilično proizvoljno primenjuje.

Putnici sa invaliditetom kojima je potrebna medicinska pratnja tokom leta to moraju da naglase prilikom rezervacije. Treba imati u vidu da je kabinskom osoblju iz bezbednosnih razloga zabranjeno da pomažu nepokretnim i slabopokretnim osobama tokom leta. Nije im dozvoljeno da ih podižu sa sedišta do kolica ili da im pomažu u odlasku do toaleta. Oni takođe ne smeju nikome od putnika da daju bilo kakve medicinske terapije. Ako putnici ne mogu ovo sami da urade moraju imati medicinsku pratnju. Osoba koja putuje kao pratnja plaća punu cenu avionske karte.

Ulazak u avion može biti komplikovan. Osobe u kolicima imaju prednost prilikom ukrcavanja, ali se iskrcavaju tek kada izađu svi ostali.

U razgovoru sa Sabinom Elerbrok, teniserkom u kolicima, koja iz svog rodnog Hanovera stalno putuje širom sveta na teniska takmičenja, saznali smo da uprkos svim pravilima koja olakšavaju putovanje osobama u kolicima ipak ima i dosta problema.

Ona prihvata postojanje fizičkih prepreka, ali smatra da bi se one birokratske mogle značajno smanjiti.

"Procedure su brojne i zaista veoma komplikovane. Za svako putovanje vam je potrebno puno dokumenata. Bilo bi nam mnogo lakše kada bi barem birokratske prepreke bile ukinute", kaže Sabina u intervju koji je dala za Aviokarta.net pre dve godine na svetskom šampionatu za tenisere u kolicima koje se odražvalo u Antaliji.

Sabina nam je objasnila kako izgleda ukrcavanje. Pitali smo je da li može da unese sopstvena kolica u avion:

"Ne, ako su fiksna, ne možemo ih uneti u kabinu pošto nemamo gde da ih stavimo a da ne smetaju ostalim putnicama. Ukoliko se ne sklapaju možemo doći sa njima do samog ulaska u avion gde će nas posle prebaciti na posebna uzana kolica kojima će nas odvesti do našeg mesta. Naša kolica ostavljamo ispred aviona i ona se zatim odnose do prtljažnika gde se odlažu sa koferima i ostalim prtljagom. Ako su kolica sklopiva onda se onda mogu uneti u avion nakon što se sklope".

Kabinsko osoblje može pomagati osobama koje su slepe ili gluve. Ovakva pomoć je dozvoljena, ali je obavezno da se zatraži još prilikom rezervacije. Psi vodiči za slepe osobe mogu slobodno da se uvedu u putničku kabinu. Oni putuju besplatno i za njih ne važe pravila o prevozu životinja u putničkoj kabini. Moraju da imaju korpu na njušci, a potrebno je poneti i potvrdu o stručnoj dresuru za pse vodiče.

Osobe kojima je potreban dodatni kiseonik mogu u putničku kabinu uneti boce sa kiseonikom upakovane u specijalne torbe i to kao registrovani ručni prtljag, prema pravilima aviokompanije za isti.

Putnici koji se u aviosaobraćaju smatraju osobama sa posebnim potrebama i za koje važe specijalna pravila putovanja su: nepokretne osobe, slabo pokretne osobe usled neke hronične bolesti ili urođene telesne disfunkcije, slabo pokretne osobe usled akutnih bolesti ili prolaznih fizičkih povreda, slabovide i slepe osobe i hronični bolesnici čija bolest zahteva konstantan nadzor i negu.

Na sajtu Aviokarta.net se možete informisati o putovanju osoba sa posebnim potrebama kojima smo posvetili posebnu rubriku. Za sve dodatne informacije možete nam poslati pitanje u ovkiru rubrike "Pitajte agenta" ili se možete obratiti korisničkom centru aviokompanije sa kojom putujete.