Milutin Mrkonjić, ministar za infrastrukturu i energetiku Vlade Republike Srbije i Andrija Lompar, ministar za saobraćaj i pomorstvo Vlade Crne Gore, potpisali su danas Ugovor o potvrđivanju kontinuiteta pružanja usluga u vazdušnom saobraćaju u vazdušnim prostorima Srbije i Crne Gore.

Ugovor o potvrđivanju kontinuiteta je prvi konkretan rezultat Sporazuma o saradnji u oblasti vazdušnog saobraćaja koji je u februaru 2012. godine zaključen između dve države.

Ovim ugovorom se poslovanje Kontrole letenja usklađuje sa domaćom regulativom kroz novi Zakon o privrednim društvima, ali i sa evropskom pozitivnom praksom u oblasti vazdušnog saobraćaja.

Crnogorski ministar Andrija Lompar je istakao prilikom potpisivanja Ugovora da je još 2003. godine formirana zajednička kontrola letenja i da se već devet godina taj potez pokazuje sve uspešnijim. On je posebno istakao dva koraka koja su načinjena, a koja danas predstavljaju uzor u Evropi i na osnovu kojih se danas u drugim regionima formiraju funkcionalni blokovi (FAB-ovi) unutar zajedničkog vazduhoplovnog područja. Prvi korak je, prema Lomparu, korporatizacija, odnosno pretvaranje državnih organizacija u privredna korporativna društva. Ovaj korak sledile su mnoge evropske države.

Drugi korak koji je bio prethodnica formiranju FAB-ova je formiranje zajedničke kontrole letenja dve države. Srbija i Crna Gora su, prema ministrovim rečima, formirale jedan okviru u funkcionalnom i organizacionom smislu koji danas slede sve druge zemlje u Evropi. Priča o formiranju funkcionalnih blokova još nije završena, a SMATSA (Kontrola letenja Srbije i Crne Gore) predstavlja primer kako će to u Evropi izgledati.

Njegov srpski kolega, ministar Milutin Mrkonjić je istakao da je saradnja dve države u oblasti vazdušnog saobraćaja izvanredna. On je dodao da je SMATSA organizacija evropskog nivoa i da će zahvaljujući danas potpisanom ugovoru ona biti još bolja.

Kontrola letenja Srbije i Crne Gore je zajedničko preduzeće Srbije i Crne Gore koje je osnovano 29. decembra 2003. godine. Za osam i po godina poslovanja vazdušni saobraćaj je povećan za 2,5 puta, pa danas Kontrola letenja Srbije i Crne Gore na godišnjem nivou zauzima udeo od 5,7% u evropskom saobraćaju – to u praksi znači da svaki 17. avion u Evropi koristi naš vazdušni prostor. U špicu letnje sezone naš udeo u evropskom saobraćaju iznosi 8% i tada svaki 14. avion koristi vazdušni prostor Kontrole letenja Srbije i Crne Gore.

Kontrola letenja Srbije i Crne Gore postigla je ove rezultate zahvaljujući skraćenju mreže vazdušnih puteva za 280 km; smanjenju prosečne dužine po letu za 20 km; skraćenju ukupne dužine preleta za 1,2 miliona kilometara i skraćenju vremena letenja za 84.000 minuta. Time su aviokompanije uštedele 3,6 miliona kilograma goriva i ispustile za milion tona manje ugljenmonoksida.

Prema podacima koje je medijima dostavila SMATSA, u prošloj godini zabeleženo je 550.874 preleta i 2100 različitih aviokompanija koje koriste usluge srpsko-crnogorske kontrole letenja. Prema podacima Evropske organizacije za bezbednost vazdušne plovidbe Kontrola letenja Srbije i Crne Gore u 2010. i 2011. godini zauzima drugo mesto po bezbednosti od 54 kontrole letenja čiji su se rezultati merili.