Avion Qatar Airwaysa na letu QR 001 u trenutku objave ove vesti obavlja istorijski let od Dohe do Londona. Avion Airbus A340-600 koji se trenutno nalazi na svojoj uobičajenoj ruti, upravo prolazi nedaleko od Srbije na putu ka Londonu, a njegove motore pokreće avionsko gorivo budućnosti.

Qatar Airways je u saradnji sa Qatar Petroleumom i Shellom danas proslavio prvu komercijalnu upotrebu novog avionskog goriva, prvog koje ulazi u redovnu proizvodnju i upotrebu posle dve decenije.

Novo gorivo koje se nalazi u rezervoaru Airbusovog širokotrupnog aviona je na bazi gasa. Ono je nastalo u najvećoj na svetu rafineriji za proizvodnju tečnog goriva iz gasa (GTL – Gas To Liquid) koja se nalazi u Kataru (Pearl GTL).

"Avioni na gas" su danas postali stvarnost, a veoma visoka delegacija zvaničnika prisustvovala je danas u Dohi punjenju rezervoara Airbusovog aviona ovim novim gorivom. Tamo su bili njegova ekselencija dr Mohamed bin Saleh Al-Sada, ministar energije i industrije Katara, njegova ekselencija Abudl Aziz Al Noaimi, predsednik katarske vazduhoplovne agencije, Akbar Al Baker, izvršni direktor Qatar Airwaysa i Wael Sawan, izvršni direktor katarske centrale Shell-a.

"I dok ostali širom sveta pričaju o ekologiji i propagiraju čistije nebo, mi u Qatar Airwaysu smo već postavili visoke standarde koje drugi treba da prate. Mi pomeramo granice. Posvećujući sebe inovativnim istraživanjima mi svojim učinkom dajemo primer drugima", rekao je Al Akbar, direktor Qatar Airwaysa, povodom ovog istorijskog događaja.

GTL Jet Fuel je u potpunosti odobreno i atestirano avionsko gorivo nastalo u Pearl GTL fabrici koju zajednički pokreću Shell i Qatar Petroleum. Ovo gorivo je mešavina GTL sintetičkog parafinskog kerozina (SPK) i standardog avionskog goriva od sirove nafte (Jet A-1) u odnosu 50-50.

Ovakvo novo avionsko gorivo značajno utiče na smanjenje emisije štetnih gasova i pozitivno utiče na avionske motore smanjujući štetna dejstva klasičnog goriva.

Ovo gorivo dostiže najviše standarde propisane u svetu. Ono gotovo da ne sadrži sumpor i njegovim sagorevanjem se proizvodi daleko manje štetnih čestica nego što je to slučaj sa klasičnim avionskim gorivom na bazi kerozina. Mešavina ovog goriva i kerozina (GTL kerozin) ima veću energetsku gustinu tako da su potrebne i manje količine goriva, a samim tim se štedi i na održavnju avionskih motora.

Prvi komercijalni probni let korišćenjem ovog goriva obavio je Qatar Airways u oktobru 2009. istim tipom aviona, na istoj liniji, ali se današnji let smatra istorijskim zato što je ovo prvi let od kada je GTL avionsko gorivo počelo da se komercijalno proizvodi.

U avionu koji se sada približava Londonu nalazi se prva serijski proizvedena količina goriva u Pearl GTL rafineriji od 17. decembra 2012. godine. Od danas, kada ovo gorivo i zvanično postaje svakodnevna stvarnost ništa više u avijaciji neće biti isto.