Avion Boeing 737-300 Jat Airways-a koji je juče poleteo iz Beograda za Tel Aviv prevozeći košarkašku reprezentaciju Srbije na utakmicu sa Izraelom je zbog tehničkog kvara vraćen na beogradski aerodrom "Nikola Tesla". Košarkaši su kasnije poleteli drugim avionom.

Prema pisanju beogradskih medija, košarkaši nisu bili ugroženi, ali su bili preplašeni ovim događajem.

Iako je let, nakon što ih je kapetan obavestio da se moraju vratiti u Beograd, protekao u najboljem redu, košarkašima nije bilo svejedno pošto su znali da avion leti sa tehničkim kvarom.

Osim izjave da su avioni Jata sasvim bezbedni koju je dao direktor kompanije Vladimir Ognjanović, mediji nisu preneli druge detalje o kvaru. Domaći novinari ipak zaključuju kako u Jat Airways-u poslednjih nedelja ima dosta problema zbog kvarova na avionima, ali ne daju objašnjenje koliko kvarova je malo, a koliko puno, kao ni koji se sve kvarovi ovde mogu uračunati.

Samo u toku jučerašnjeg dana zabeleženo je nekoliko uslovno rečeno incidenata u celom svetu u kojima su učestovale mnoge poznate aviokompanije koje imaju znatno mlađu flotu od Jatove.

Pilot aviona Airbus A330, švajcarskog prevoznika Swiss je bio prinuđen da obustavi poletanje pri velikoj brzini zbog otkazivanja rada jednog motora. U avionu je bilo 194 putnika na letu do Njujorka.

Istog dana je i Air France-ov avion Airbus A320 na poletanju iz Diseldorfa za Pariz vraćen nakon što je jedan od motora otkazao.

Avion je već bio poleteo kada su piloti dobili indikaciju da jedan od motora ne radi. Oni su dostigli neophodnu visinu, a potom napravili zaokret i vratili se na nemački aerodrom.

Putnici na letu američke kompanije United od Vašingtona do Sao Paola kasnili su na odredište čitavih 15 časova, pošto je avion Boeing 777 iznad Atlantika, nedaleko od Dominikanske Republike ostao bez komunikacije sa kontolom leta, zbog prestanka rada dela komunikacione opreme.

Mnogo opasniji incident se dogodio se WestJet-u u Kanadi, na aerodromu u Torontu, kada su flapsovi otkazali prilikom sletanja na avionu Boeing 737-800. Avion je obustavio sletanje, koje je ponovio nakon 20-tak minuta sa pokvarenim flapsovima, te je sletanje bilo veoma rizično pri mnogo većoj brzini. Na svu sreću, avion je sleteo bez većih problema. Otkaz flapsova imao je i avion Aeroflota Sukhoi Superjet 100 prilikom poletanja sa aerodroma u Njižnjem Novgoradu. Ovaj avion je pri velikoj brzini obustavio poletanje, usporio je i vratio se na platformu, a putnici su sačekali novi avion, kojim su prebačeni u Moskvu sa šest sati zakašnjenja. Problem sa flapsovima imao je i Virgin Atlantic iznad Mančestera.

Avion kanadske nacionalne aviokompanije Air Canada Embraer 190 vraćen je na polazni aerodrom u Montrealu nakon što su vrata na avionu snažno vibrirala i proizvodila čudan zvuk.

Događaj koji se zbio u Parizu na aerodromu Charles de Gaulle pre nekoliko dana ubraja se u ozbiljne incidente. Avion Boeing 767-300, američke aviokompanije Delta Air Lines na letu iz Atlante do Pariza, pretrpeo je veoma teške vibracije prilikom sletanja. Niko od 209 putnika nije povređen, ali je avion oštećen.

U poslednjih nekoliko dana probleme je imao i Easyjet, čiji jedan avion prilikom sletanja na Kipar nije mogao da otvori stajni trap. Veliki i poznati nemački avioprevoznik Condor je imao indikaciju ozbiljnog kvara na sred Atlantika pre nekoliko dana, dok je lokalna korzikanska aviokompanija Corsica doživela paljenje prednjih točkova ATR-72 prilikom sletanja na aerodrom u Nicu.

Incidenti i nezgode se dešavaju svima, pa i najvećim i najbogatijim aviokompanijama sa najnovijom flotom. Svi ovi incidenti dogodili su se u poslednjih nekoliko dana. U Jat Tehnici su nam više puta ponovili da se kvarovi na avionima dešavaju svima i da ne postoji opasnost po putnike. Svaki avion tokom dana prođe nekoliko kontrola.

Avion po dolasku na aerodrom proverava prvo aviomehaničar, a potom i kapetan. I tako svaki put pred poletanje. Ako avion ima najčešće tri rotacije dnevno to znači da ima šest letova i pred svaki od njih on bude proveren dva puta.

Svaki avion, svakog dana bude proveren minimum 12 puta, a kada završi radni dan on mora da prođe obaveznu dnevnu proveru (tzv. daily check), koji je ozbiljan pregled koji se obavlja u hangaru. Avion se povlači u hangar i prolazi kompletan pregled u roku od dva sata. Ova procedura je obavezna za sve avione, svih aviokompanija, na svim aerodromima u svim zemljama. Bez izuzetka!

Ako se i desi kvar tokom poletanja, sletanja ili samog leta, onda je to najčešće manji kvar, ili pogrešna prijava kvara zbog kvara indikatora. Aviomehaničari sa izuzetnom bezbrižnošću potvrđuju da su avioni veoma specifične naprave. Svaki ključni deo aviona je višestruko obezbeđen, a avion je osiguran od potencijalnog otkazivanja pojedinih delova. Avionske nesreće se nikada nisu desile samo zbog kvara na avionu. Uvek je to bio čitav niz nesrećnih okolnosti, u kojima je kvar samo bio jedan od činilaca.

Više o raznim procedurama provere aviona, kvarovima, njihovom održavanju možete čitati uskoro u seriji tekstova napisanih u saradnji sa Jat Tehnikom.