Iako je u nedelju 17. juna 2012. godine bio veoma važan jubilej – 85. godina od osnivanja Jat Airways-a i isto toliko godina srpske civilne avijacije u Srbiji tog dana nije bilo nikakvog slavlja. Rođendan nacionalne aviokompanije protekao je veoma tiho, uz štura saopštenja medijima, i masovna prikrivena otkazivanja letova. Ipak na taj dan Jat je svojim putnicima poklonio svoj podmađeni i modernizovani nagradni program za lojalne putnike "Let više", koji se sada naziva "Extra Flight Club".

Simbolično, Jat je u dva dana pred rođendan ponovo pokrenuo linije ka Hrvatskoj. U petak 15. juna poleteo je avion ka Dubrovniku, a narednog dana u subotu 16. juna sleteo je i Jatov avion na aerodrom u Puli. Prvi let Aeroput-a, preteče Jat-a bio je upravo prema Hrvatskoj. Mlada aviokompanija je otpočela sa redovnim letovima na liniji Beograd-Zagreb od februara 1928. godine.

Jat Airways je srpska nacionalna aviokompanija koja uz više promena identiteta postoji 85 godina. Nastao je kao Aeroput 17. juna 1927. i smatra se jednom od najstarijih aviokompanija na svetu. Kraljevina Jugoslavija je bila peta evropska država koja je dobila svoju nacionalnu aviokompaniju nakon Holandije (KLM), Francuske (Air France), Čehoslovačke (ČSA), Sovjetskog Saveza (Aeroflot) i Finske (Finnair).

Ulica Tadije Sondermajera
U godini kada obeležava 85 godina od osnivanja "Aeroputa", Jat je pokrenuo inicijativu da jedna ulica u Beogradu dobije ime Tadije Sondermajera, jednog od osnivača i direktora kompanije čiju je tradiciju, posle Drugog svetskog rata, nastavio Jugoslovenski aerotransport, sadašnji Jat Airways.

Od 1947. Aeroput menja naziv u Jugoslovenski aerotransport i postaje poznat po skraćenici JAT. 

Ovo je period procvata aviokompanije. Vrhunac uspeha doživljava tokom osamdesetih godina prošlog veka kada njegovi avioni lete do svih kontinenata.

Jat je bio prvi evropski avioprevoznik koji je u svoju flotu uključio najpopularniji avion svih vremena Boeing 737. Kasnije nabavalja i širokotrupne DC-10 sa kojima leti do Severne Amerike (Čikago, Toronto, Njujork, Los Anđeles) do Azije (Singapur, Kuala Lumpur, Peking) i do Australije (Sidnej, Melburn).

1987. godine JAT je zabeležio rekordan broj putnika. Te godine je prevezeno preko 4,5 miliona putnika, od čega 2,5 miliona u domaćem saobraćaju.

Nakon raspada SFRJ, JAT postaje nacionalni prevoznik SR Jugoslavije odnosno Srbije i Crne Gore i menja naziv u Jat Airways, a po konačnom osamostaljenju Srbije on se smatra srpskim nacionalnim avioprevoznikom. Jat Airways očekuje restruktuiranje i obnovu flote narednim godinama.