Predsednik i izvršni direktor Etihad Airwaysa je pozvao vlade evropskih zemalja da prihvate finansijsku pomoć sa strane kako bi bila ojačana evropska avioindustrija.

On je ovaj poziv uputio u Beču na konferenciji Evropske unije o konkurentnosti avio saobraćaja u Evropi pokušavajući da ublaži stav svojih evropskih kolega po pitanju ekspanzije "zalivskih aviokompanija".

"Spoljne investicije nisu pretnja. To je prilika da se osnaže aviokompanije i da se potpomogne zapošljavanje i ekonomski rast", rekao je Hogan.

Etihad Airways je preuzela manjinske pakete akcija u tri evropske aviokompanije: Ai Berlin (29,2%), Aer Lingus (4,99%) i Air Serbia (49%), a u završnoj je fazi preuzimanja 33,3 posto akcija švajcarskog regionalnog avioprevoznika Darwin Airlines, koji već saobraća pod imenom "Etihad Regional". Ova kompanija je takođe potvrdila nameru da preuzme 49 odsto akcija italijanske Alitalije, što će tek biti predmet odobrenja nadležnih regulatornih tela.

Bez ulaganja Etihada ove kompanije bi imale dosta problema. "Mnoga radna mesta bi bila ugašena, brojne linije ukinute, karte bi postale skuplje, a administracija bi naplatila manje poreza", navodi Hogan i kaže da bi neke od njih čak i propale stvarajući daleko veće socijalne probleme u svojim sredinama.

Hogan je naglasio da su zalivske aviokompanije pod pojačanim nadzorom u Evropi zato što suparnici njihovu ekspanziju doživljavaju kao pretnju. On ističe da su i zalivski avioprevoznici različiti i da su zapravo veoma oštra konkurencija jedni drugima.

"Etihad Airways je dospeo u središte pažnje najvećih konkurenata zato što ih plaši njihova investiciona strategija kojoj se protive", rekao je Hogan u Beču.

On je odbacio optužbe koje stižu iz Evrope da kompanija dobija besplatno gorivo, da plaća umanjene iznose aerodromskih taksi i da dobija državne povlastice.

Qatar Airways oštro prema Evropi
Suprotno Hoganovim pomirljivim tonovima, predsednik i izvršni direktor Qatar Airwaysa Akbar Al Baker je u nemačkim medijima pre dva dana izneo direktnu pretnju Evropi.

On je poručio da će otkazati kompletnu narudžbu Airbusovih aviona (186 komada) ako se nastavi sa daljim lošim tretmanom njegove kompanije u Evropi i ako se ne ukinu ograničenja za dodeljivanje slotova na evropskim aerodromima.

Hogan je rekao da i evropski prevoznici dobijaju državnu pomoć i naveo je primer iz Lufthansa Grupe.

On pominje 14,2 milijarde evra koji uključuje 800 miliona evra koje je nemačka vlada uplatila Lufthansi kako bi popunila jaz u penzionom fondu, državnu pomoć od 1,1 milijarde evra koju je Swiss primio nakon sloma svog prethodnika Swissaira i 500 miliona evra duga Austrian Airlinesa koji je na sebe preuzela austrijska vlada.

Kao glavne probleme sa kojima se suočava avijacija u Evropi Hogan je istakao dugoročna zagušenja usled nedovoljnog ulaganja u aerodrome i upravljanje vazdušnim prostorom, visoke operativne troškove u tradicionalnim aerodromskim čvorištima, visoke troškove radne snage i promenjive i pogrešne takse koje se nameću aviokompanijama i putnicima.

Kao jednog od najvećih krivaca za drastične promene u evropskom aviosaobraćaju koje ne idu na ruku tradicionalnim avioprevoznicima Hogan je označio evropske lowcost aviokompanije.

"Mi razumemo i poštujemo poslovni model koji imaju evropske aviokompanije, ali i mi imamo sopstveni poslovni model koji najviše odgovara našim potrebama", rekao je Hogan.