Mediji širom Evrope prenose informacije o širenju virusa ebole u Ugandi i povećanom riziku na njegovo širenje na Evropu. Sudeći po naslovima u medijima izgleda kao da se ponovo provocira panika kao u slučaju ptičjeg gripa.

Hrvatski Večernji list navodi da bi se virus ebole mogao proširiti i na Evropu budući da je glavni grad Ugande Kampala povezan direktnim avionskim linijama sa evropskim gradovima.

U Večernjem listu se iznosi upozorenje stručnjaka "da je dovoljno da samo jedan zaraženi sedne u avion za Pariz ili Beč i da tako proširi zarazu".

Kampala međutim, nije povezana direktnim avionskim linijama sa Parizom ili Bečom, ali jeste sa sa Istanbulom (Turkish Airlines), Amsterdamom (KLM), Londonom (British Airways) i Briselom (Brussel Airlines). Avion kao zatvoren biosistem predstavlja određeni rizik po širenje virusa planetom, ali je njegova uloga u tome dramatično preuveličana.

Iako je ebola veoma opasan virus koji se lako prenosi putem telesnih tečnosti, dodira i vazduha, putnici u avionu bi bili zaštićeni zahvaljujući izvanrednim filterima za vazduh. Samo oni putnici koji bi bili u neposrednom kontaktu ili oni koji bi se nalazili u neposrednom okruženju obolelog bi imali povišen rizik od zaraze.

Rade Savić, vodeći inženjer u birou aviosistema u Jat Tehnici nam je objasnio na koji način cirkuliše vazduh u putničkoj kabini i kako se filtrira.

On kaže da se vazduh u putničkoj kabini non stop osvežava i menja sa spoljnim vazduhom. Spoljni vazduh se usisava preko motora, potom se meša sa jednom količnom filtriranog vazduha koji se povlači iz putničke kabine i ubacuje se nazad u kabinu.

Vazduh na taj način kruži i u svakom "krugu" on se filtrira, jedan deo se ispušta napolje, a dodaje se novi sveži vazduh. Na taj način se postiže optimalan kvalitet vazduha i njegova biološka ispravnost.

Filteri koji se koriste u avionima su najsavremenij hepa filteri, koji imaju mogućnost uklanjanja 99,9995% svih virusa i bakterija. Ovi filteri su u stanju da zaustave i najsmtonosnije viruse na svetu prečnika od samo 0,58 mikrona, uključujući i virus ebole.

U tehničkom izveštaju Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti pod nazivom "Smernice za procenu rizika prenošenja zaraznih bolesti avionom" se navodi da ne postoji ni jedan slučaj prenošenja ebole avionom. Prema ovom izveštaju nema dokaza da se ebola može preneti putem vazduha u putničkoj kabini.

U izveštaju se pominje jedini poznati slučaj da je jedan od putnika u avionu bio zaražen ebolom. Radi se o događaju iz 1996. kada je putnik sa povišenom temperaturom i simptomima hepatitisa putovao iz Gabona za Johanesburg na lečenje. Ispostavilo se da je ovaj putnik zaražen ebolom ali nije bilo prenošenja virusa na druge putnike.

Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti svakako preporučuje visoke mere opreza iako su putnici u avionu izloženi niskom ili umerenom riziku od zaraze, treba imati u vidu visoku smrtnosti zaraženih virusom ebole.