Turističke agencije su bile neprijatno iznenađene kada su nedavno shvatile da u rezervacionim sistemima ne postoje letovi češke aviokompanije ČSA.

Raspoloživost svih letova ČSA je bila ukinuta, odnosno, agenti koji prodaju aviokarte nisu mogli da vide ni jedan jedini let ove kompanije, pa tako ni da rezervišu kartu svojim putnicima i da je kupe.

Ovako nešto se može desiti kada određena agencija bude kažnjena zbog nepravilnosti u radu koju ne odobrava aviokompanija, pa se takvoj agenciji "ukine raspoloživost" u rezervacionom sistemu. Takve kazne aviokompanije primenjuju od ranije i nisu retkost, ali ovoga puta kazna je izgleda bila za celo tržište.

Kod dva najveća globalna rezervaciona sistema koji postoje i u Srbiji i regionu, Amadeus i Galileo, raspitali smo se o ovom događaju i saznali da su i oni zbunjeni tim postupkom. Potvrđeno nam je da je raspoloživost ukinuta krajem prošlog meseca i da se to odnosi ne samo na Srbiju već i na druge zemlje bivše Jugoslavije gde je ČSA donedavno poslovala. Letove više ne mogu da vide ni agencije u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji ali i Hrvatskoj i Sloveniji.

Poslali smo i pitanje u vezi sa ovim događajem u ČSA, ali su i oni bili zbunjeni tim saznanjem. Odgovor o razlozima za ukidanje raspoloživosti nismo dobili kao ni odgovor zašto agencije nisu unapred obaveštene o ovom postupku.

Agencija iz Beograda koja je nekada zastupala češkog avioprevoznika takođe nije mogla da nam da odgovor. Oni više nisu zastupnici ove kompanije od kada su ukinuti letovi prema Beogradu, a predstavništvo ČSA ne postoji ni u zemljama regiona iako je ovo nekada bilo veoma jako tržište za tu kompaniju.

ČSA je tokom prošle godine ugasio linije prema Skoplju i Sofiji, a prethodno je ugasio i linije ka Beogradu, Sarajevu, Atini. Letove ka Zagrebu i Ljubljani je prvo prebacio na neke manje partnerske avioprevoznike ali ih je kasnije u potpunosti ugasio. Kompanija se nalazi u veoma lošoj finansijskoj situaciji pa je možda i to jedan od razloga za ukidanje raspoloživosti za ovaj region.

Naime, prikaz letova u rezervacionim sistemima košta aviokompanije, pa je moguće da je ova odluka da se ukine prikaz u našem regionu potreba da se smanje bespotrebni troškovi, s obzirom da ČSA više ne leti ka regionu niti ima značajnu prodaju drugih svojih letova.

Ovakva odluka je veoma neprijatna za celo tržište, zato što je ona zapravo kaznena metoda. Ako je avioprevoznik želeo da se povuče sa ovog tržišta u potpunosti mogao je da napusti IATA međunarodni platni promet za aviosaobraćaj (BSP) za ovaj region i da na taj način zaustavi prodaju svojih karata na ovom tržištu, a ne da uvede zabranu prikaza letova.

Češka vlada je nedavno odobrila prodaju svog posrnulog nacionalnog avioprevoznika Korean Air-u, dugogodišnjem partneru, tako da se očekuje da će dolazak svežeg kapatala i drugog menadžmenta uticati i na izvesne promene poslovanja, a da li će se ČSA ikada vratiti na naše tržište ostaje nam da vidimo. Ne treba zaboraviti da je prva međunarodna aviolinija ove kompanije koja je jedna od najstarijih na svetu bila prema tadašnjoj Jugoslaviji. ČSA je 1930. uspostavila redovan saobraćaj iz Praga preko Bratislave do Zagreba.