Rimski aerodrom Fjumićino, poznat kao aerodrom "Leonardo da Vinči" dugo važi za jedan od najstresnijih aerodroma na svetu. Međutim u poslednje vreme ovaj aerodrom doživljava značajne transformacije, koje pri tom nemaju veze sa ulepšavanjem terminala i šminkanjem fasade već se odnose na suštinske promene koje doprinose sve boljem statusu aerodroma u svetu.

Osim što je instalirao sistem za sortiranje prtljaga koji je ispred svog vremena i tako od najozloglašenijeg aerodroma za putnički prtljag postao jedan od najboljih, Fjumićino je postao poznat i po brizi za putnike sa otežanim kretanjem.

Ovaj aerodrom je nedavno dobio priznanje od evropskog sajta specijalizovanog za osobe sa smanjenom pokretljivošću Reducedmobility.eu, koji ga je opisao kao aerodrom od poverenja i za svaku preporuku.

Aerodrom Leonardo da Vinči se od drugih brižnih aerodroma izdvaja po jednoj veoma posebnoj stavci. On poseduje zavisno aerodromsko preduzeće "ADR Assistance", kome je jedina funkcija pomoć i briga o osobama sa otežanim kretanjem i drugim posebnim potrebama.

Aerodromi Rima (Aeroporti di Roma, ADR) pokrenuli su ovo preduzeće još 2008. pre nego što je Evropska unija donela obavezujuće i stroge zakone koji regulišu prava osoba sa posebnim potrebama u vazdušnom saobraćaju.

Sendi Voker, putnica sa posebnim potrebama, napisala je pohvalni članak o tretmanu koji je dobila prilikom putovanja preko najvećeg italijanskog aerodroma. Ona je veoma detaljno opisala kompletno pozitivno iskustvo naglasivši ljubaznost i profesionalnost aerodromskog osoblja koje je zaduženo za brigu o putnicima sa posebnim potrebama.

Aerodrom u Rimu je, kako piše Vokerova, nudi pomoć putnicima još od dolaska na aerodrom. Ukoliko putnici stižu vozom, oni imaju na raspolaganju prijavni pult "Sala Amica" na kome se prijavljuju i dogovaraju svu neophodnu pomoć. Ovakav pult postoji i na samom parkingu za osobe sa posebnim potrebama. Za korišćenje ove pomoći potrebno je najavljivanje unapred do 48 sati pre dana putovanja.

Aerodromsko osoblje koje pomaže putnicima pratiće ih sve vreme boravka na aerodromu i pomagaće im da obave sve neophodne procedure. Sa njima će ići na šaltere za prijavu za let, provešće ih preko kontrolnih punktova i carine, a potom im pomoći da se ukrcaju u avion.

Osoblje koje radi na ovom veoma odgovornom i važnom poslu je stručno usavršeno, ljubazno i govori minimum engleski jezik pored italijanskog. Stručna obuka i usavršavanje za pomoćno osoblje traje 15.000 časova i jedno je od najkompletnijih i najboljih na svetu.

Putnici koji nisu unapred zatražili pomoć od mesta dolaska na aerodrom to mogu uraditi na licu mesta, na samom aerodromu po dolasku. Širom terminala je raspoređeno 32 interfonska totema preko kojih je moguće pozvati pomoć.

Prema podacima aerodromskog preduzeća za pomoć osobama sa posebnim potrebama u prvih pet meseci od pokretanja pomoći nju je koristilo gotovo 95.000 putnika, što predstavlja skok od čak 35% u odnosu na period pre osnivanja. Od tada, svake godine broj putnika koji koriste aerodromsku pomoće raste za 10% godišnje.

U narednih nekoliko meseci biće dostighnuta brojka od milion putnika sa posebnim potrebama koji su koristili usluge aerodromse pomoći. Od tog broja 63% čine nepokretne i slabo pokretne osobe, 23% su osebe sa otežanim kretanjem uz stepenice, 11% su osobe koje su preuzete u avionima po sletanju na aerodrom, 2% su slepe ili slabovide osobe i 1% su gluvi putnici.

Na rimskom aerodromu se svakodnevno obavi preko 1000 asistencija, a rekord su dani sa 1200-1300 asistencija. Za pomoć se koristi deset elektro vozila za kretanje kroz terminal, 18 liftova, 29 minibuseva opremljenih hidrauličnim sistemom za ukrcavanje osoba u kolicima.

ADR Assistance će u budućnosti samo povećavati svoje kapacitete, i radiće na poboljšanju usluga. Ovaj cilj će biti ostvaren samo uz pomoć svih referentnih organizacija i udruženja za brigu o osobama sa posebnim potrebama. ADR Assistance poseduje evropski standard UNI EN ISO 9001 za kvalitet usluge i za organizaciju pomoći.