U poslednje vreme putnici Wizz Air-a iz Srbije imaju sve više problema sa ovom aviokompanijom o čemu sve češće informišu našu redakciju. Tragom brojnih pisama otkrili smo mnoštvo propusta i neodgovornog ponašanja prema putnicima.

Novi sajt Wizz Air-a je prepun grešaka. Iako su u ovoj kompaniji od 1. jula promenili broj telefona korisničkog centra, na sajtu su ostavili stari broj.

Nakon što je Aviokarta.net uspela da pronađe novi broj call centra i da kontaktira Wizz Air-ovog provajdera broj telefona na sajtu je promenjen, ali tako da sada pravi dodatnu zabunu.

Umesto 0900-220-227, kako glasi broj call centra na sajtu Wizz Air-a stoji broj bez početne nule. I to samo na srpskoj stranici sajta. Na svim ostalim stranicama do pre nekoliko dana je stajao stari broj telefona koji više nije u funkciji. Kada su pre nekoliko dana i na ostalim stranicama promenili broj on je ponovo napisan bez nule.

Skriveni broj telefona korisničkog centra

Novi sajt Wizz Air-a osim ovog prvog broja telefona korisničkog centra koji je objavljen pogrešno, prećutkuje postojanje još jednog specijalnog telefonskog broja korisničkog centra prema kome je poziv znatno jeftiniji. Ako zovete 0900-010-011 cena poziva će biti 35,4 dinara (PDV uključen) po minutu, dok će pozivanje objavljenog broja (sa nulom ispred) koštati 59 dinara (PDV uključen) po minutu, što je 67% skuplje nego pozivanje neobjavljenog broja.

Prikaz otkazanih letova

Osim pogrešno objavljenih i prećutanih telefonskih brojeva korisničkog centra, novi sajt Wizz Air-a pogrešno prikazuje i same letove. Iako je let Beograd-Rim ukinut od 24. septembra i ne može se rezervisati, u objavljenom redu letenja ove kompanije i dalje stoje svi letovi do decembra sa istaknutim cenama. Ovaj red letenja u formi kalendara ima funkciju pretraživača najpovoljnije cene, pa će tako putnici biti veoma zbunjeni kada izaberu let do Rima za 9. oktobar po ceni od 1.090 dinara. Klikom na ovaj let putnici će dobiti sledeću poruku "nije pronađen let prema vašoj pretrazi".


Ilustracija: Wizz Air putnicima nudi da kupe let koji je otkazan

Nije pronađen, zato što ga nema. On je otkazan, ali u Wizz Air-u nisu obavestili javnost o otkazivanju ranije objavljenog reda letenja. Na sajtu ove kompanije u informativnoj sekciji nema ni jednog jedinog obaveštenja za putnike koji planiraju da putuju iz Beograda u Rim, kao što nema ni obaveštenja za putnike koji su ranije kupili karte za let koji je sada otkazan.

Kršenje prava putnika

Prema našim saznanjima Wizz Air je putnike sa već kupljenim kartama propustio da obavesti direktno, već im je bez ikakvog dodatnog obaveštenja poslao novac nazad. Prema Zakonu o obligacionim i osnovama svojinsko-pravnih odnosa u vazdušnom saobraćaju Republike Srbije, kao i prema pravilniku Evropske komisije EU261/2004, Wizz Air je bio u obavezi da putnicima kojima je otkazan let minimum dve nedelje pre prvobitno planiranog poletanja ponudi jednu od dve opcije: povraćaj uplaćenih sredstava ili preusmeravanje puta prema sličnim uslovima.

Osim što nije obavestio putnike o otkazanim letovima Wizz Air im nije dao ni mogućnost da polazak umesto iz Beograda obave sa nekog drugog obližnjeg aerodroma npr. iz Budimpešte ili Temišvara, odnosno nije im ponudio mogućnost izbora koji im je zakonom garantovan.

Wizz Air greškom traži vizu

Dodatni problem za putnike ove kompanije predstavlja nova aplikacija za online prijavu za let koja je primenjena na novom sajtu. Stranica na kojoj se od putnika zahteva da unesu neophodne podatke kako bi izvršili obavezno čekiranje (check-in) poseduje rubrike za vizu i zemlju izdavanja.

Nigde ne postoji objašnjenje na koji način treba popuniti ove dve rubrike pošto su državljanima Srbije potrebne vize samo ako lete do Londona, ali ne i ako lete do ostalih Wizz Air-ovih destinacija.

Ako putnici logički zaključe da ova polja treba preskočiti, nažalost neće moći da zatvore proceduru i da završe čekiranje. Čak ni u tom slučaju sajt im ne daje nikakvo pojašnjenje ili pomoć.

Putnici kojima prilikom čekiranja putem interneta bude traženo da unesu podatke o vizi, treba da unesu nule (šest nula), a za zemlju izdavanja vize mogu izabrati bilo koju. Drugog rešenja nema, niti ima objašnjenja od Wizz Air-a kako treba postupiti.

Ilustracija desno: Formular za online prijavu za let (check-in) sa poljem za unos vize

Ovakva polja ne postoje ako se putnik čekira za letove iz Temišvara ili Budimpešte, pa se nameće zaključak da se radi o posebnim rubrikama za zemlje van Evropske unije.

Prema pravilima Wizz Air-a putnici koji dolaze iz nešengenskih zemalja imaju obavezu da prilikom čekiranja unesu podatke o svom pasošu kao i da se sa istim jave na aerodromskom šalteru za čekiranje kako bi službenik ove kompanije proverio putne isprave. Ovo pravilo važi za sve putnike pa i za one koji su se čekirali putem interneta.

Provera putnih isprava na šalteru je neophodna pošto službenik označava pečatom ili potpisom kupon za ukrcavanje. Ukoliko na njemu nema oznake da je putnik prošao proveru putnih isprava on može biti odbijen prilikom ukrcavanja u avion.