U saradnji sa Jat Tehnikom i uz njihovu stručnu podršku Aviokarta.net je pripremila seriju tekstova o aerodromskim procedurama koje prolazi jedan avion. Od trenutka sletanja pa do narednog leta avioni se nalaze u "turnaround" fazi, kada se njima bave razne aerodromske službe.

U naredna četiri teksta iz ove serije pokušaćemo da opišemo kako izgledaju procesi sa druge strane aerodromskog stakla: turnaround (obrt) aviona, tehničke provere, čišćenje, ukrcavanje i iskrcavanje putnika i utovar / istovar prtljaga.

Višestruke provere

Avion je tek pristigao na platformu i samo što se zaustavio, pod njegov prednji džinovski točak podmetnuta je klocna, a jedan aerodromski radnik u uniformi i sa velikim slušalicama na ušima obratio se posadi aviona putem interfonske veze. To je aviomehaničar. Možda baš Branislav Antić, naš sagovornik iz Jat Tehnike.

Branislav je pilotu aviona upravo poželeo dobar dan i dobrodošlicu u Beograd. On ga je potom ljubazno pitao da li je sve u redu sa avionom i da li postoji neki kvar ili problem koji bi mu trebalo prijaviti. Za to vreme aviomost je naslonjen na avion i pričvršćen. Stjuardesa otvara avion i putnici počinju da izlaze, pravo u klimatizovan, stakleni hodnik koji ih vodi ka aerodromskoj zgradi.

Dok putnici napuštaju letelicu, aviomehaničar je obilazi spolja. On vrši tranzitni pregled aviona. To je vizuelni pregled kojim se utvrđuje da li je došlo do nekog oštećenja u toku leta ili u vreme poletanja sa polaznog aerodroma.

Putnici su napustili avion i sada iz njega izlazi i posada: kabinsko osoblje (stjuardese i stjuardi) kao i piloti. Nakon završenog čišćenja aviona i dopune keteringa i goriva do aviona dolazi nova posada (piloti i kabinsko osoblje).

Kapetan aviona preuzima letelicu tako što se konsultuje sa aviomehaničarem koji je obavio tranzitni vizuelni pregled. Ako je aviomehaničar utvrdio da je avion ispravan on potpisuje tehničku ispravnost aviona nakon tranzitnog pregleda. 

Ako je utvrdio da nešto nije u redu, on se konsultuje sa tehničkom bazom. U tom slučaju naš sagovornik bi objasnio svojoj bazi kakve je nepravilnosti uočio.

Većina od njih se može odložiti. Čak preko 90 posto svih uočenih nepravilnosti može da se upiše u knjigu za odložene opravke (MEL). Ovakvi nedostaci ne utiču dalje na let aviona. Ali, ako je nedostatak ili kvar u onih desetak posto, onda se aviomehaničar konsultuje sa bazom i oni odlučuju da li se popravka može obaviti na samoj stajanci, ili je nužno da se avion povuče u hangar.

To je ključni momenat za putnike koji čekaju sa druge strane stakla, u gejtu. Oni će videti da se avion povlači sa stajanke i odmah će znati da je u pitanju kvar. Ako se ovako nešto i desi, treba znati da je dva sata minimalno kašnjenje leta, osim ako aviokompanija odmah ili malo kasnije ne obezbedi drugi avion. Čak i ako se kvar u hangaru otkloni za dvadesetak minuta, potrebno je uraditi test zamenjene komponente, za šta je često potrebno i nekoliko sati.

Branislav Antić, ali i svi ostali aviomeničari u Beogradu sa kojima smo razgovarali su nam potrvdili da su svi avioni svih aviokompanija podjednako "kvarljivi". Svaki avion prođe nekoliko kontrola, a svaka avionska komponenta je duplirana. Putnici pogrešno smatraju da su stariji avioni kvarljiviji od novih. Niko od naših sagovornika ne smatra ovo ispravnim. Svi avioni koji su u saobraćaju su podjednako sigurni.

Nakon tranzitnog pregleda koji je obavio aviomehaničar i kapetan na narednom letu obavlja sopstveni pregled, prema pravilima i procedurama aviokompanije za koju leti. Kapetan obilazi avion dok kabinsko osoblje vrši proveru putničke kabine. Proverava se oprema za slučaj opasnosti (pojasevi za spasavanje, kiseoničke maske, vrata za prinudni izlaz (emergency exit).

Ako bilo ko od njih uoči kakvu nepravilnost ili kvar, on obaveštava kapetana, a kapetan se konsultuje sa tehničkom bazom. Ako nešto od opreme nije ispravno ili nedostaje vrši se zamena.

U periodu turnovera (obrta) aviona izvrši se nekoliko stručnih provera aviona, ali postoji još jedna koja je takođe veoma bitna. To je provera koju obave sami putnici prilikom ulaska u avion.

Ako bilo ko od putnika uoči neku nepravilnosti ili nelogičnosti, ako mu se učini da nešto nije kako treba, onda putnik obavezno treba da o tome obavesti posadu aviona. Tokom poletanja i sletanja je veoma važno da putnici bez oklevanja kabinskom osoblju prijave sve sumnjive situacije koje uoče kroz prozor.

……………………………………….
Napomena: Fotografije korišćene u tekstu nisu sa Aerodroma "Nikola Tesla" Beograd. On su vlasništvo Swissport-a i korišćene su kao ilustracija.