Srpska čarter aviokompanija Aviogenex je juče obavila poslednji čarter let ove sezone pošto je ugovor o najmu dva aviona sa turskim prevoznikom Sky Airlines raskinut pre nekoliko dana. Jučerašnji let Beograd-Antalija-Beograd bio je poslednji let sa Aviogeneksovim oznakama AGX.

Turski Sky Airlines će nastaviti da leti na ovoj liniji za potrebe domaćih turoperatora kako je i bilo planirano, samo ubuduće sa svojom oznakom "ZY". Ovaj avioprevoznik je naknadno dobio dozvolu srskog Direktorata za civilno vazduhoplovstvo (DCV), nakon što je drugi turski prevoznik Freebird Airlines otkazao sve svoje letove planirane iz Beograda.

U Direktoratu su nam potvrdili da su nakon odustajanja Freebird Airlines-a, čime se upraznilo jedno slobodno mesto prema "nepisanom pravilu" direktorata o reciprocitetu (dve srpske – dve turske kompanije), uputili poziv Sky Airlines-u da obnovi zahtev za izdavanje dozvole, iako je ova aviokompanija u međuvremenu sklopila sporazum sa Aviogenex-om kako bi se pod njihovom oznakom mogla nekako probiti na srpsko tržište.

Raskidom sporazuma o najmu aviona Aviogenex je tako ostao bez letova za ovu sezonu. Jedan avion koji je u njihovom vlasništvu Boeing 737-200Ad (na fotografiji desno) je iznajmljen afričkoj aviokompaniji Toumai Air iz Čada.

Ranije je bilo najave da bi Aviogenex iznajmio avion Boeing 737-400 od slovačke aviokompanije Air Explorer, ali samo u kontekstu komercijalnih ugovora sa domaćim turoperatorima. Kako su ovi ugovori izostali odustalo se od najma tog jednog aviona.

Aviogenex će tako ovog leta posle više uspešnih sezona u potpunosti ostati bez čarter saobraćaja, ako se izuzme nekoliko letova koje je obavio u predsezoni od 13. maja do 25. juna avionima Boeing 737-900 iznajmljenim od Sky Airlines-a.

Uprkos naporima Direktorata da strogo ispoštuju nepisano i nigde osim u Srbiji primenjivo pravilo reciprociteta situacija sa čarter letovima je dobila neočekivani obrt. Umesto da imamo dve strane i dve domaće aviokompanije kako je to DCV pokušavao da organizuje sada imamo samo jednu domaću aviokompaniju koja obavlja čarter prevoz – Jat Airways.

S obzirom da je sve svoje snage (i flotu) usmerio na ispunjavanje čarter sporazuma Jat je ostao bez velikog broja redovnih letova u sred sezone. Upitno je kako će ova kompanija u trenutku velikog manjka u floti uspeti da obavi sve planirane čarter letove.

Direktorat je na taj način umesto dve strane i dve domaće dobio dve strane i možda jednu domaću. Pravilo reciprociteta je trenutno prekršeno.