Na vojnom aerodromu Batajnica, prvog septembarskog vikenda biće održana proslava 100 godina srpskog vojnog vazduhoplovstva. Veliki međunarodni aeromiting na aerodromu Batajnica, koji će biti održan 1. i 2. septembra predstavlja najvažniji vazduhoplovni događaj u ovoj jubilarnoj godini. Pored aviona i helikoptera Vazduhoplovstva i PVO Vojske Srbije, u letačkom i statičkom delu programa predstaviće se vazduhoplovi ostalih vazduhoplovnih organizacija Republike Srbije kao i brojni gosti iz inostranstva.

Aeromiting Batajnica 2012.
  • Nedelja, 2. septembar 2012.
    Aerodrom Batajnica
    od 10 do 17h
    Ulaznica: 200 dinara
    Internet sajt
     

Do aerodroma se može doći automobilom preko starog novosadskog puta, ili gradskim prevozom: linijom 706 od Zelenog Venca, 706e od Zemuna (Kej Oslobođenja), kao i specijalnim linijama 706a od Zemuna (Bačka) do samog aerodroma i 700a od Železničke stanice u Batajnici do aerodroma.

Učešće na aeromitingu do sada su potvrdili Austrija, Bugarska, Danska, Italija, Rumunija, Rusija, Sjedinjene Američke Države, Turska i Francuska sa svojim avionima i helikopterima. Svoje delegacije poslaće Crna Gora, Ukrajina i Velika Britanija.

Najveće interesovanje javnosti vlada za američku i rusku delegaciju. Ovi prvi će učestvovati u izložbenom delu programa, a posetioci će imati prilike da izbliza vide jedan od najzanimljivijih aviona na svetu – Boeing Stratotanker (KC-135 R). Ovaj avion služi za dopunu gorivom aviona u vazduhu. Na aerodromu Batajnica naći će se avion koji pripada Nacionalnoj gardi Ohaja. Amerikanci će predstaviti i lovce F-16.


(c) Andrej Ildža

Rusi će osim u izložbenom delu programa u kome će predstaviti transportne avione Iljušin IL-76 i Antonov An-12, nastupiti i u letačkom delu programa. Nastup je najavila akro grupa "Striži" koja će izvesti atraktivan program sa pet aviona Mig-29.

………………………………………..
Foto desno: Akro grupa "Striži", Rusija, (c) strizhi.ru

Veliko interesovanje publike je i za evropski višenamenski nadzvučni avion "Jurofajter Tajfun" (Eurofighter Typhoon), koji će u Beogradu predstaviti italijanske vazduhoplovne snage. Ovaj avion će učestvovati u letačkom programu kao i transportni avion srednje veličine "Spartan".

U letačkom programu učestvovaće i prelepi školski avioni: austrijski Saab 105 i slovenački Pilatus.

U sklopu aeromitinga Batajnica 2012. biće održana i izložba vazduhoplovnih tehnologija, naoružanja i vojne opreme.

Srpsko vojno vazduhoplovstvo

U maju 1911. godine je u Srbiji objavljen prvi konkurs za pitomca avijatičara. Sledeće godine na školovanje u Francusku upućena je prva klasa srpskih pilota. 

 

U jesen 1912. Srbija je nabavila avione za svoju vojsku, pa je 24. decembra 1912. godine ustanovljena Vazduhoplovna komanda srpske vojske. Ona je imala aeroplansko odeljenje sa 12 aviona, balonsko odeljenje sa tri balona, vodoničnu centralu i golubiju poštu. Sedište komande je bilo u Nišu, na aerodromu na Trupalskom polju. 

 

Srbija se nalazi među prvih 15 država na svetu koje su imale avijaciju i među prvih pet koje su koristile avione u borbenim dejstvima (Balkanski ratovi). Narednik Mihajlo Petrović (na fotografiji iznad) prvi srpski pilot, poginuo je na borbenom zadatku kod Skadra, 20. marta 1913. godine i prva je žrtva srpskog vojnog vazduhoplovstva, druga u svetu.