Od 11. aprila Wizz Air je ukinuo sve nadoknade za rezervaciju (booking fee) koje su se razlikovale u zavisnosti od načina plaćanja.

Međutim, od tog dana putnici plaćaju novu nadoknadu nazvanu administrativna doplata u fiksnom iznosu od 7 evra (800 dinara).

Pod izgovorom novih evropskih pravila prema kojima nije dozvoljeno naplaćivati različite nadoknade za rezervaciju u zavisnosti od načina plaćanja, Wizz Air je javnosti predstavio novu administrativnu nadoknadu kao prednost za putnike iako se zapravo radi o dvostruko skupljem izdatku za većinu putnika.

Ranije su kupci Wizz Airovih karata plaćali jedinstvenu nadoknadu (booking fee) koja je koštala 8 evra ako je plaćanje bilo karticom. Duplo jeftinije je iznosila nadoknada uz plaćanje debitnim karticama dok se za plaćanje bankarskim transferom nije naplaćivala ova doplata.

Prema novim pravilima Wizz Air naplaćuje administrativnu nadoknadu u jedinstvenom iznosu od 7 evra za svaki let i svakog putnika posebno. Prema starim pravilima i cenama putnik bi, na primer, za povratnu kartu na letu Beograd – Malme platio ukupno dva puta po 8 evra, ali samo ako bi kartu plaćao kreditnom karticom. Za ostale vidove plaćanje booking fee je bio niži. Sada bi za istu tu kartu platio dva puta po sedam evra (14 evra) bez obzira na način plaćanja. Tako su karte postale skuplje za sve putnike koji plaćanje vrše debitnim karticama (Maestro, Visa Electron) ili bankarskim transferom, dok su postale jeftinije za 1 evro po pravcu za putnike koji plaćaju kreditnim karticama.

Druge lowcost kompanije takođe primenjuju pravila jedinstvene administrativne nadoknade. EasyJet naplaćuje jedinstven iznos od 12,5 evra za svaku rezervaciju. Ono što je važno je da EasyJet ovaj iznos naplaćuje samo jednom za celokupnu rezervaciju nezavisno od broja letova i broja putnika u samoj rezervaciji. Ovaj iznos se automatski uključuje u ukupan iznos. EasyJet uvećava iznos celokupne rezervacije za 2,5% ako se plaća kreditnom karticom.

Ryanair je ranije naplaćivao posebnu nadoknadu za plaćanje kreditnom karticom u iznosu od 7 evra. Pritisnuta novim pravilim EU, ova kompanija je tu nadoknadu ukinula i ponovo je uvela ali sada pod imenom administrativna nadoknada koja se uključuje automatski u sve rezervacije. Ryanair je počeo da uvodi uvećanje od 2% za svako plaćanje kreditnom karticom.