Novi model aviona koji uskoro ulazi u komercijalnu upotrebu je kanadski Bombardier CS100. Ovaj avion imao je svoj prvi probni let 16. septembra u Montrealu u Kanadi.

Nakon intenzivnih proba i testova na zemlji, novi avion je oprobao svoje Pratt & Whitney PurePower PW1500G motore i u vazduhu. Nakon pokretanja motora avion je prvo proba sporo i brzo taksiranje po zemlji, a onda se i otisnuo na svoj prvi let. Avion se pokazao kao bezbedan i njegov prvi probni let ocenjen je uspešnim.

Bombardier je 2004. godine najavio projekat novog modela aviona CSerije (CSeries) koji treba svojim operativnim karakteristikama da parira Boeingu 737MAX ili Airbusu A320NEO familije. Proizvodnja novog aviona počela je nekoliko godina kasnije. On je napravljen od kompozitnih materijala prema istoj tehnologiji koja je korišćena za proizvodnju Dreamlinera (B787) ili Airbusa A350.

Dolet aviona je 5.463km (od Beograda do Delhija, ili Najrobija na primer). Avion je zbog materijala od kojih je napravljen lakši od pomenutih aviona iste kategorije zbog čega je i manji potrošač goriva, a samim tim i znatno ekonomičniji od svojih konkurenata.

Prva aviokompanija koja će ovaj avion početi da koristi u redovnom saobraćaju je Swiss. Od naredne godine u flotu švajcarskog prevoznika počeće da pristižu prvi avioni CS100, koji će postepeno menjati Avro RJ100 (džambolino) koji se sada koriste za evropske letove.

U Swissu nisu krili oduševljenje uspešno završenim prvim letom svog novog člana porodice. Ukupno 30 aviona je naručeno, a u Swissu ističu da je avion idealan za njihov kratko i srednjelinijski saobraćaj s obzirom da je znatno tiši od dosadašnjeg džambolina kao i da troši i do 25% manje goriva.

Potencijalni korisnik Bombardierovih aviona C serije je i Air Serbia, aviokompanija koju uskoro čeka velika obnova flote. U prvom zvaničnom saopštenju novi direktor Air Serbije Dane Kondić izjavio je da će ova kompanija u okviru druge faze u obnovi flote nabaviti nove avione i to putem javnog tendera, a tipovi aviona koji su planirani su Airbus A320NEO, Boeing 737 MAX i Bombardier CS300.