Aviokompanije članice IATA su se složile da i formalno uvedu "spasilačke" tarife za putnike čije aviokompanije bankrotiraju.

Ove tarife poznate kao "rescue fares" su nepisano pravilo i dugogodišnja tradicija, ali će sada one biti i formalizovane kroz ovu IATA ideju.

Često se dešava da putnici ostanu zarobljeni van kuće tokom svog putovanja zbog iznenadnog bankrota aviokompanije i obustave svih letova.

Oni će sada imati mogućnost da se vrate kući uz pomoć drugih aviokompanija, koje bi momentalno reagovale i otvarale posebne spasilačke tarife. Tako bi zarobljeni putnici mogli da uz manju i prihvatljivu doplatu ipak dođu kući.

U nedavnoj prošlosti je bilo nekoliko velikih slučajeva bankrota aviokompanija koje su sve redom ostavile na hiljade i desetine hiljada zarobljenih putnika. Nemački XL Airways, španski Spanair, mađarski Malev, albanski Belle Air , samo su neke od kompanija koje su u poslednje dve godine ostavile veliki broj svojih putnika na aerodromima širom kontinenta.

Zbog toga je Evropska unija došla na ideju da formira statutarni fond za obeštećenje putnika u slučaju bankrota aviokompanije. Sve aviokompanije bi bile u obavezi da izdvajaju sredstva u ovaj fond.

Ovoj ideji su se usprotivile aviokompanije, koje smatraju da bi to bio dodatni trošak za njih. Kao jedan od načina da se suprotstave ovoj ideji EU, aviokompanije su udružene u IATA odlučile da formalizuju svoju tradiciju pomaganja zaraobljenim putnicima u nadi da će to biti dovoljno da EU odustane od svojih namera.

"Predviđena obavezna taksa aviokompanijama ne odgovara svima i zato pozivamo Evropsku komisiju da se uzdrži od te namere i da umesto njenog uvođenja ohrabri aviokompanije da prihvate ovaj naš usaglašen pristup koji treba da pomogne putnicima", rekao je Toni Tajler, izvršni direktor IATA.