Srbija bi ove godine mogla da dobije dozvolu za uspostavljanje direktnih letova do SAD, rečeno je juče u Beogradu na sastanku delagacije Američke federalne vazduhoplovne administracije (FAA) sa ministrom saobraćaja Milutinom Mrkonjićem.

Ministar Mrkonjić je u Vladi Srbije izjavio da Srbiji puno znači podrška američkih vazduhoplovnih vlasti u oblasti aviosaobraćaja. On smatra da Srbija zaslužuje dobijanje kategorije 1 FAA.

Ukoliko ne bude problema na ovoj proveri u aprilu bi usledila glavna provera nakon koje bi Srbiji bila dodeljena kategorija 1, pod uslovom da sve bude usklađeno sa standardima FAA.

Predstavnik FAA i koordinator za srpsku vladu Roberto Gonzales je rekao Tanjugu da je sastanak u Direktoratu i Vladi bio konstruktivan i da je razgovarano o napredovanju srpskog vazduhoplovstva.

Međutim kako Aviokarta.net nezvanično saznaje od izvora koji je prisustvovao jučerašnjem sastanku glavni problem bi mogao da predstavlja nedostatak nezavisne komisije za istaživanje avionskih udesa.

Vlada Srbije je još pre tri godine na sebe preuzela obavezu da formira ovo telo koje će biti nezavisno ali to do danas nije urađeno.

Direktorat civilnog vazduhoplovstva obavlja funkciju ove komisije što je protivno evropskim i američkim propisima, ali je manje zlo od nepostojanja bilo kakve komisije.

Uz izgovor "radimo na tome", srpska Vlada minimum dve godine uspeva da umiri evropske vazduhoplovne vlasti, ali da li će to uspeti i sa američkim tek će se videti nakon ovonedeljne inspekcije.

Mnogi mediji su senzacionalno preneli vest o inspekciji američkih vadzuhoplovnih vlasti navodeći da to znači i uspostavljanje aviosaobraćaja između Srbije i SAD. Ova inspekcija je daleko od toga i ona se uopšte ne bavi uspostavljanjem saobraćaja.

Saobraćaj se uspostavlja na komercijalnim principima, a prelazak Srbije u kategoriju 1 treba samo da omogući pravne uslove da bi moglo da dođe do uspostavljanja direktnog saobraćaja. Ukoliko budu ispunjeni svi uslovi i Srbija povrati kategoriju 1 koju je izgubila 2004. onda će bilo koja aviokompanija registrovana u Srbiji moći da uspostavi redovne linije prema SAD.

V.d. direktora Direktorata za civilno vazduhoplovstvo Srbije Milan Živanović je rekao Tanjugu da je Direktorat puno uradio od ukidanja te kategorije 2004. godine.

Prilagodili smo niz svojih pravilnika svetskim pravilnicima i standardima tako da smo dostigli nivo da možemo da pratimo kategoriju 1, naveo je on.

Mogućnost da srpske kompanije lete u SAD Srbija je izgubila 2004. zbog nedostataka u regulativi, organizaciji vazduhoplovnih vlasti i tadašnje neusklađenosti srpskih vazduhoplovnih standarda i procedura sa američkim.

U Srbiji trenutno postoji samo jedna aviokompanija koja bi teoretski mogla da leti ka Sjedinjenim Državama, a to je nacionalni avioprevoznik Jat Airways, međutim, tu se može postaviti pitanje kako bi ovaj prevoznik to mogao da realizuje imajući u vidu finansijske probleme i nedostatak flote čak i za regionalni saobraćaj.

"Srbija i vazduhoplovne vlasti su spremni za to, ali je pitanje kada će nacionalni avioprevoznik uvrstiti to u svoj program letenja", rekao je povodom ovonedeljne inspekcije Milutin Popović, nedavno imenovani pomoćnik ministra za vazdušni saobraćaj u Ministarstvu saobraćaja u Vladi Republike Srbije.