Evropska komisija je juče predstavila nacrt novog pravilnika koji reguliše prava putnika u aviosaobraćaju. O predlozima iznetim u nacrtu se trenutno vodi rasprava u Evropskom parlamentu, a ukoliko bi on bio usvojen pravila bi stupila na snagu najranije u 2015 godini.

Novi pravilnik se pozabavio brojnim nejasnoćama koje postoje u trenutno važećem pravilniku koji primenjuje i Republika Srbija i koji je ugrađen u naš Zakon o obligacionom i osnovama svojinsko-pravnik odnosa u vazdušnom saobraćaju.

Prema važećem pravilniku putnici imaju pravo na novčanu odštetu u slučajevima kašnjenja ili otkazivanja letova, ali samo u situacijama kada se avioprevoznik smatra krivcem za takvo što. U situacijama na koje prevoznik ne može da utiče ova odšteta se ne isplaćuje, ali putnici i dalje imaju pravo na pomoć odgovarajuću pomoć koja podrazumeva njihovo zbrinjavanje tokom čekanja ili hitno preusmeravanje na druge letove.

Pravilo da aviokompanije nemaju obavezu isplate odštete u vanrednim okolnostima se tumačilo svakojako i u Evropi su ga obično primenjivali prema sudskoj praksi. Ako bi postojala neka sporna situacija, onda bi se odgovor na nju tražio u potvrđenoj sudskoj odluci Evropskog suda. Tako aviokompanije koristeći nejasnoće u postojećem pravilniku mnoge situacije karakterišu kao vanredne i tako izbegavaju sopstvenu odgovornosti i plaćanje penala.

Predloženim pravilnikom to više neće biti moguće pošto se on detaljno bavi definisanjem vanrednih okolnosti. Naime, osim prirodnih nepogoda (vreme, vulkani, zemljotresi) i štrajkova kontrolora letenja sve ostalo ne spada u vanredne okolnosti, i aviokompanije se mogu smatrati odgovornima.

Tako će ubuduće aviokompanije plaćati odštete putnicima i zbog štrajkova svojih zaposlenih pa čak i kada aerodromsko osoblje štrajkuje. Odštete će biti obavezne i u slučajevima mehaničkih kvarova aviona.

To znači, da ako ste na aerodromu, i vaš let kasni, a u toku nije štrajk kontrole leta ili niste zatrpani snegom, možete da budete sigurni da imate pravo na odštetu od strane aviokompanije.

Ukoliko se usvoje nova pravila, odšteta će moći da se zahteva nakon pet sati kašnjenja umesto dosadašnjih tri.

Nova pravila obećavaju veću zaštitu putnika. Međutim, pojedina udruženja potrošača u Evropi već strahuju da od njih neće biti ništa. Oni pozdravljaju inicijativu da se razjasne sporne situacije, ali su ubeđeni da će sve to ostati samo mrtvo slovo na papiru, zato što ne postoje mehanizmi kažnjavanja aviokompanija koje prekrše propisana pravila.

"Komisija nije ni dokačila veliki problem, a to je da će aviokompanije nastaviti da pogrešno predstavljaju šta su njihove obaveze. Još se ne zna koje će sankcije postojati ukoliko neko prekrši pravilnik. Sve dok nas ne uvere da su dobro razumeli obavezujuću stranu pravilnika, nema svrhe donositi dodatna pravila", kaže Sajmon Kalder, urednik rubrike putovanja u britanskom časopisu Independent.

U Evropskoj komisiji su bili svesni ovog problema pa su zato u objašnjenju novog pravilnika naveli da je glavni problem ostvarivanje zakonom garantovanih prava putnika.

BBC piše da svega dva do četiri odsto putnika koji traže odštetu istu i dobije, pozivajući se na jedno nedavno obavljeno istraživanje u Danskoj.

Među zanimljivijim novim pravilima nalazi se i zabrana naplate za pogrešno napisano ime putnika na karti.