Samostalni sindikat saobraćajnih pilota Srbije izdao je saopštenje povodom Dana primirja 11. novembra, u kome je napravio neobičnu pilotsku vezu između patriotske borbe u Prvom svetskom ratu i "mirnodopske borbe za očuvanje interesa države Srbije".

U saopštenju se podseća da su preživeli srpski piloti nakon Velikog rata "svoj patriotizam preneli na osnivanje kompanije 'Aeroput' pre 85 godina, čiju tradiciju danas čuva Jat Airways".

"Čuvajući uspomenu na pretke i poruku koju su nam ostavili, ulažemo maksimalne napore da naš posao obavljamo profesionalno i da štitimo interese države Srbije. U našoj mirnodopskoj bici, a u skladu sa međunarodnim sporazumima, borimo se da tržište Srbije ne prepustimo stranim kompanijama", stoji u ovom sopštenju koje skoro liči na ratni poklič.

Piloti Srbije "snažno podržavaju napore Vlade Srbije da Jat kroz restruktuiranje uvedu u razvojni program, kako bi na tržištu Srbije obezbedili najmanje 50% putnika". Oni se ovim povodom preporučuju radnoj grupi koju treba da formira Vlada Srbije pozivajući se na sopstveno iskustvo.

Piloti dalje komentarišu odluke o obnovi flote, i smatraju da je odlučnost Vlade da učvrsti poslovanje Jata u interesu građana Srbije zabrinulo "naše" konkurente.

U Samostalnom sindikatu saobraćajnih pilota Srbije smatraju da strane aviokompanije pokušavaju da zloupotrebe ovaj tranzicini period Jata kroz "bespravna odobrenja za letenje" i navode primer aviokompanije Turkish Airlines koja je dobila duplo više letova za Beograd nego što Jat ima za Istanbul, što je prema njima protivno međunarodnim pravilima.

Oni pominju i mađarsku niskotarifnu aviokompaniju Wizz Air koja je dobila pravo da leti iz Beograda iako to isto pravo nema Jat iz Budimpešte. Piloti traže da pravila koja važe za srpske aviokompanije u svetu moraju važiti i za strane aviokomapnije u Srbiji i zbog toga apeluju na Vladu Srbije da hitno zaustavi predaju našeg tržišta i da smeni odgovorne iz Direktorata za civilno vazduhoplovstvo i ministarstva saobraćaja koji rade "protivno državnim interesima".

Saopštenje završavaju u istom tonu u kome su ga i počeli – izjavom da se "za ovo nisu borili naši preci".