Priča u vezi sa Jatom ponovo dobija obrte. Iako je Vlada Republike Srbije početkom novembra formirala radnu grupu sa zadatkom da do kraja godine pripremi predlog za rešavanje sudbine Jat Airwaysa i formiranje nove aviokompanije, od ovoga se izgleda odustalo.

Novosti pišu da je Vlada odustala od formiranja "novog Jata", zato što bi bilo veoma teško prevazići ogromnu birokratsku prepreku, a novoformirana aviokompanija bi bila u nemogućnosti da u kratkom roku preuzme slotove sadašnjeg Jata pa bi postajao rizik od njihovog gubitka. O ovome je nedavno govorio i Predrag Vujović, nekadašnji direktor Jat Airwaysa koji je planove o formiranju novog Jata nazvao "glupostima".

Vlada Srbije je 16. novembra potvrdila odluku o formiranju radne grupa, a 22. novembra je u Službenom glasniku objavila i imena članova ovog tela koje bi trebalo da pronađe rešenje za Jat.

Predsednik radne grupe je Nenad Mijailović, savetnik ministra finansija i privrede. Zamenica predsednika je Mišela Nikolić, pomoćnica ministra finansija i privrede. U radnoj grupi se nalaze i Vladimir Ilić, šef kabineta predsednika Vlade, Nebojša Starčević, direktor Direktorata civilnog vazduhoplovstva, Vladimir Ognjanović, generalni direktor Jat Airwaysa, prof. dr Velimir Radosavljević, generalni direktor Aerodroma "Nikola Tesla", Milica Petrović iz Agencije za privatizaciju. U radnom telu se nalazi i kapetan Jat Airwaysa Vladimir Banjac, koji je imenovan od strane Ministarstva saobraćaja, kao i piloti Velibor Vukašinović i Velibor Slavuj.

Iako je prema rečima ministara Dinkića i Mrkonjića od pre mesec dana, zadatak radne grupe da formira "novi Jat", dan pre prvog planiranog sastanka ovog stručnog tela u javnosti su se pojavile neke nove, sasvim drugačije informacije.

Danas se oglasio i ministar saobraćaja Milutin Mrkonjić dodatno zbunjujući javnost. On je izjavio da su se "Turci" (misli se na Turkish Airlines, prim. aut.) ponovo zainteresovali za srpsku nacionalnu aviokompaniju. Ovo je potvrdio i novi turski ambasador u Srbiji Mehmed Kemal Bozaj, piše Tanjug.

Kako su Novosti saznale odmah nakon prvog sastanka radne grupe za analizu stanja i pripremu predloga mera za stabilizaciju i oporavak Jat Airwaysa koji je planiran za petak, 30. novembra, u planu su sastanci sa grupom direktora Airbusa (10. decembar) i sa predstavnicima konsultantske kompanije "Task Aviation" (11. decembra). Ova kompanija je potencijalni kandidat za pomoć Vladi Srbije u restruktuiranju Jata, a osim nje kao potencijalni savetnik pominje se i Lufthansa Consalting.

Ovoliko različitih i zbunjujućih izjava koje dolaze od zvaničnika posledica su postojanja dve suprotstavljene struje unutar Vlade Srbije, nezvanično saznaje Aviokarta.net. Sukob oko načina na koji treba rešiti problem srpske nacionalne aviokompanije dobija ubrzanje kako se bliži realizacija prvih zacrtanih ciljeva, a tek formirano radno telo oslikava u potpunosti podeljenost po pitanju Jata.

Jedna grupa, bliska ministarstvu finansija želi da stvori novu kompaniju, finansijski očišćenu od dugova, efikasnu, sa manjim brojem zaposlenih, sa novom flotom. Ovakva kompanija bi trebalo da bude sposobna da se uhvati u koštac sa slobodnim tržištem.

Druga grupa, bliža Ministarstvu saobraćaja, se pak zalaže za restrukturiranje sadašnjeg Jata, za pronalaženje strateškog partnera, smanjenje broja radnika, obnovu flote, otpis dugova i državnu zaštitu. Oni žele da Jat dobije privilegovan status i da mu se omogući oporavak davanjem monopola na pojedinim tržištima.