Kako Aviokarta.net saznaje Ministarstvo saobraćaja Republike Srbije odbilo je zahtev turske niskotarifne aviokompanije Pegasus Airlines za uspostavljanje letova između Istanbula i Beograda.

Ova kompanija je planirala da uspostavi redovan saobraćaj između istanbulskog aerodroma Sabiha Gukčen i Beograda od 2. oktobra 2012. godine. U planu su bila tri nedeljna leta. Pegasus Airlines već leti do Prištine i Skoplja, a nedavno je ugasio liniju ka Sofiji.

Najniža cena aviokarte između Istanbula i ovih gradova je iznosila od 30-tak evra po pravcu sa svim uračunatim taksama.

Informacija da Pegasus Airlines namerava da leti do Beograda izazvala je velike reakcije srpske javnosti s obzirom da se radi o jednoj od najpopularnijih i najpovoljnijih aviokompanija u Evropi.

Ministarstvo saobraćaja ni posle dve nedelje nam nije dostavilo odgovor na pitanje u vezi sa izdavanjem saglasnosti za letove Pegasus Airlines-a, tako da danas možemo samo da nagađamo koji su razlozi za ovakvu odluku.

Odgovor se najverovatnije krije u Sporazumu o vazdušnom saobraćaju sa Turskom. On je potpisan 1953. godine između Turske i Federativne Narodne Republike Jugoslavije i u prvom članu predviđa prava letenja aviokompanijama iz dve zemlje na bazi reciprociteta.

Kako smo saznali novi sporazum o vazdušnom saobraćaju je napravljen 1990. godine, ali on nikada nije potpisan sa turske strane.

Prema nezvaničnim informacijama do kojih smo došli Pegasus Airlines je obavešten o odluci ministarstva, ali oni neće odustati od namere da lete do Beograda.

Postoji velika verovatnoća da oni ponovo podnesu zahtev. Sa obe strane (srpske i turske) biće organizovano jako lobiranje kako bi srpsko Ministarstvo na eventualni novi zahtev odgovorilo pozitivno.

Kako izgleda procedura odobravanja dozvola aviokompanijama? 

U nedavnom intervju koji je za naš sajt dao Nebojša Starčević, direktor Direktorata civilnog vazduhoplovstva, objašnjena je procedura izdavanja dozvola za letove stranim aviokompanijama.
 

  • Strani operater se obraća Direktoratu (DCV) sa svojom aplikacijom u odgovarajućoj formi (najčešće SITA)
  • strani operater prilaže svu neophodnu precizno propisanu dokumentaciju, kao što je njihov AOC (dozvola za letenje), registracije vazduhoplova, neophodne interne procedure (manueli)
  • Nadležna služba DCV (odeljenje za međunarodne odnose) proverava priloženu dokumentaciju i kompletira je
  • Ako je sa dokumentacijom sve u redu, prosleđuje se zahtev na saglasnost u resorno ministarstvo saobraćaja.
  • Po dobijanju saglasnosti ili nesaglasnosti ministarstva, izdaje se ili ne dozvolu.