Do 2014. godine je bila jedna od najbezbednijih aviokompanija na svetu, a onda se ceo svet okrenuo za Malaysia Airlines.

Prvo je u martu nestao avion ove kompanije Boeing 777-200ER u kome se nalazilo 239 osoba, koji još uvek nije pronađen.

Ubrzo nakon toga, 17. jula, iznad ratom zahvaćenog Istoka Ukrajine oboren je avion Malaysia Airlinesa u kome je bilo 298 putnika i članova posade.

Dva A380 odlaze Turkish Airlinesu?
Prema pisanju pojedinih stručnih medija dva od šest aviona Airbus A380 bi prešlo u ruke Turkish Airlinesa, koji je nedavno i potvrdio da razmatra nabavku aviona ovog modela. Kristof Miler je potvrdio da su pregovori o prodaji dva A380 u toku, ali nije rekao ko je zainteresovani kupac.

Ove dve stravične nesreće su zapečatile sudbinu malezijske nacionalne aviokompanije, koje je već tada nanizala nekoliko godina poslovanja u debelom minusu.

Najnoviji pokušaj da se spase kompanija koja je pod kontrolom Vlade Malezije je imenovanje Kristofa Milera na mesto generalnog direktora.

Ovaj avio stručnjak je poznat po svojim veoma uspešnim preobražajima koje je davnih dana sproveo u Lufthansi, belgijskoj Sabeni i irskom Aer Lingusu.

On naporno radi na planu oporavka kompanije, koja će po najnovijim informacijama biti ugašena i zamenjena novom.

"Ovaj novi početak će biti nalik na stvaranje potpuno nove kompanije. Krećemo od nule", rekao je Miler Reutersu, a to podrazumeva novu poslovnu strategiju, nove linije, flotu pa čak i novo ime.

Ipak, najveću promenu doživeće zaposleni u ovoj kompaniji. Njih 20.000 ostaće bez posla kroz nekoliko dana, ali će odmah potom oko dve trećine dobiti ponudu za novi posao, naravno, uz nove uslove i drugačije ugovore. Predviđeno je otpuštanje između šest i osam hiljada zaposlenih.

Malaysia Airlines će se ubuduće fokusirati na regionalni saobraćaj u Jugoistočnoj Aziji, sa glavnim linijama ka Kini, Japanu i Australiji, dok bi Evropa mogla da ostane u potpunosti bez njihovih letova. Još uvek je neizvesno da li Miler zadržati bar neku evropsku destinaciju, a prema nekim nagoveštajima mogli bi da opstanu samo London i možda Pariz. Sve ostalo bi bilo ugašeno, dok bi letovi ka Istanbulu ili Amsterdamu bili realizovani kroz kodšer sporazume sa Turkish Airlinesom i KLM-om.