Osim što je prošle nedelje otkazao nekoliko stotina svojih letova u redovnom saobraćaju, Jat Airways je izvršio pravu pometnju u redu letenja sa letovima koji nisu otkazani. Ova kompanija je u pokušaju da maksimalno iskoristi smanjenu flotu u sezoni čarter letova, dodatno ispomerala brojne redovne letove.

Jat Airways je na svim preostalim letovima izvršio promene polazaka. U objavljenom redu letenja sa početka letnje sezone nije ostao, bukvalno, ni jedan jedini isti termin.

Svi letovi su pomereni za 15-tak minuta do pola sata, ali ima i drastičnih primera poput, recimo, leta do Berlina koji je u pojedinim danima sa 7:55 pomeren na 4:25 ujutro.

Jat i Air Berlin do Berlina
Jat ima veoma dobru saradnju sa aviokompanijom Air Berlin što se u ovoj situaciji pokazalo kao veoma korisno za Jatove putnike sa otkazanim letovima. Moguće je izvršiti preusmeravanje putovanja u saradnji sa ovim avioprevoznikom preko Beča. Putnici kojima su letovi otkazani (ne važi za pomerene letove) mogu leteti Jat Airwaysom do Beča, a potom Air Berlinom do Berlina. Jat besplatno vrši promenu leta.

Najveće promene je doživeo baš Berlin, koji osim što je jedan od gradova sa najviše otkazanih letova (4 u junu i 13 u julu), ima i velike promene polazaka.

Tako je u pojedinim danima let iz Berlina ka Beogradu koji je trebalo da poleti u 11:10 prema redu letenja pomeren na 20:10 što putnicima stvara ogromne probleme.

Nebojša Starčević, direktor Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije, nam je potvrdio da je upoznat sa "kolapsom Jatovog plana letenja".

"O tome nas još uvek zvanično nije obavestila kompanija, ali jesu svi drugi izvori, kao i sami putnici. Red letenja svake kompanije u redovnom saobraćaju je i njena obaveza i o tome vodi računa i DCV", izjavio je Starčević i dodao da će "Direktorat intervenisati, odnosno upozoriti kompaniju na posledice, a verovatno i prekršajno goniti neke odgovorne".

U Direktoratu će u skladu sa svojim nadležnostima uputiti sve oštećene putnike na sudske postupke. Međutim, to neće trajno rešiti ovaj problem smatra Starčević.

"Jat Airways pravi seču letova pre svega zbog činjenice da u toku leta dospevaju planirani radovi na više vazduhoplova. Ti radovi se ne smeju pomerati. To je pitanje bezbednosti oko koga nema diskusije. Pravo je pitanje zbog čega se to nije pravilno planiralo i zbog čega nije ili planiran manji obim saobraćaja ili unajmljivana dodatna flota koja će saobraćaj obezbediti".

U Jatu su nam povodom masovnog otkazivanja letova kratko odgovorili da je to posledica smanjene operativnosti flote zbog redovnog "remonta aviona". To nam je rekla Jasmina Milošević, direktorka marketinga i šef press službe Jata.

Kako smo nezvanično saznali Jat nema dovoljno novca da sve radove obavi na vreme ili pre roka, kako bi u glavnu sezonu ušli sa punim kapacitetom. Zbog toga se u Jatu upravljaju logikom "guraj dokle može, a kad stane videćemo šta će biti dalje".

Svi naši sagovornici smatraju da je za nastali haos u Jatu odgovorna direkcija za obezbeđenje kontinualne plovidbenosti flote. Direktor ove direkcije, Mladen Dubravko Duišin odbio je da odgovori na pitanje kako se Jat našao u situaciji da u sred sezone otkaže oko 10% svih letova u redovnom saobraćaju.

Osim kratke izjave Miloševićeve, iz Jat Airways-a odbijaju danima da odgovore na brojna pitanja koja im postavljamo. Press služba nacionalne aviokompanije ne odgovara na naša novinarska pitanja iako ćutanjem o masovnim otkazivanjima letova krši Zakon o vazdušnom saobraćaju. Član 94. ovog zakona obavezuje avioprevoznika da o obustavi letova ili izmena reda letenja u slučaju vanrednih okolnosti odmah obavesti javnost.

Istim ovim zakonom propisan je i inspekcijski nadzor, koji je dodeljen Direktoratu civilnog vazduhoplovstva.

"Nema sumnje da zakonom propisana prava, dužnosti i ovlašćenja vazduhoplovni inspektori vrše i kada je u pitanju nadzor nad avio-prevoziocima u pogledu obavljanja reda letenja, poštovanja objavljenog reda letenja, blagovremenih izmena u redu letenja, odnosno obaveštavanja javnosti o obustavi prevoza ili izmenama reda letenja, postupajući u svemu tome po prijavi ili sopstvenoj inicijativi", izjavila je Aleksandra Potparović, šef odeljenja za vazduhoplovnu regulativu Direktorata, u odgovoru na naše pitanje da li će Direktorat nešto preduzeti povodom kolapsa Jatovog reda letenja i njihovog ćutanja prema javnosti.

Putnicima koji su oštećeni, a kojih bi moglo da bude i dvadesetak hiljada s obzirom na 370 otkazanih letova i veliki broj promenjenih polazaka, ove izjave zvaničnika ne znače puno. Oni svakako imaju pravo na promenu leta prema što sličnijim uslovima kao u plaćenoj karti. U slučaju otkazanih letova u roku manjem od dve nedelje imaju pravo i na odštetu u visini od 250 evra po letu (za letove do 1.500km udaljenosti).

O pravima putnika u slučaju otkazivanja letova putnici se mogu informisati u Zakonu o obligacionim i osnovama svojinsko-pravnih odnosa u vazdušnom saobraćaju. Ovaj zakon mogu pronaći na našem sajtu u sekciji "Propisi", kao i na sajtu Direktorata civilnog vazduhoplovstva. Direktorat je za slučajeve koje predviđa zakon pripremio obrasce za reklamacije.