Peti avion Airbus A319-100 bi trebalo sutra, 15. januara, da sleti na beogradski aerodrom "Nikola Tesla" iz Minhena. Ovaj avion će ući u flotu Air Serbije kao peti Airbus i očekuje se da veoma brzo bude uključen u redovan saobraćaj.

Avion je registrovan u srpskom registru i imaće oznaku YU-APF. Star je 6,2 godine (prvi let je imao u novembru 2007. godine, a leteo je za indonežansku kompaniju Mandala Airlines (sada Tigerair), potom za grčki Olympic Air i za meksičku lowcost kompaniju Volaris.

U flotu Air Serbije ulazi kao peti Airbus nakon dva koja su u registru Srbije (YU-APC Novak Djokovic i YU-APE) i dva koja su u registru Ujedinjenih Arapskih Emirata (A6-SAA i A6-SAB). Novi avion popraviće prosečnu starost flote Air Serbije koja je trenunto 22 godine.

Novi Airbusovi avioni koji su počeli da stižu od kada je sklopljen dogovor sa Etihad Airwaysom imaju prosečnu starost od 10,2 godine te je Air Serbija na 91. mestu među 132 avioprevoznika koji u svojoj floti imaju isti tip aviona.

Osim prvog aviona koji je svečano predstavljen javnosti u oktobru 2013. (YU-APC) koji je poneo ime Novaka Đokovića ostali avioni nisu dobili imena "živih legendi Srbije" kako je to bilo najavljeno. Nije poznato zašto su u Air Serbiji odustali od ove prakse, ali osim Đokovićevog imena bilo je nagađanja da bi jedan od aviona mogao da ponese ime Emira Kusturice. Nakon toga više se ništa ne pominje u vezi sa tim imenima, koja su izazvala veliku polemiku u domaćoj javnosti.

Iz Air Serbije su najavljivali da će do kraja prošle godine u floti imati šest Airbusovih aviona, ali su godinu na kraju završili sa četiri aviona. Nije poznato šta je sa avionom koji će nositi registraciju YU-APD i koji je trebalo da bude četvrti po redu. On je star osam godina i iznajmljen je od aviokompanije Belle Air Europe, koja je nedavno prekinula sve operacije i pokrenula stečaj. Nije poznato šta je sa ovim avionom i kada će on biti isporučen Air Serbiji.

Da postoji problem sa kašnjenjem aviona potvrdila je i sama Air Serbija koja odugovlači sa planovima za čarter saobraćaj za nastupajuću letnju sezonu. Prvobitni planovi da se tri plus jedan avion za rezervu (Boeing 737) odvoje za obavljanje čarter saobraćaja su sada na čekanju pošto je neizvesna situacija sa flotom. Zbog kašnjenja novih aviona Air Serbia ozbiljno računa i na svoje stare avione tako da ne može da ih sada odvoji za čartere.

Kako Aviokarta.net saznaje Air Serbia još nijedan ugovor o čarter saobraćaju nije potpisala zbog čega je izložena pritiscima Direktorata civilnog vazduhoplovstva, koji je insistirao da se taj posao ubrza. Iz udruženja turističkih agencija YUTA nam je potvrđeno da još uvek nema nijednog ugovora sa domaćim turoperatorima pošto Air Serbia kasni sa realizacijom planova za čartere i da zbog toga agencije još uvek ne mogu da prodaju aranžmane već samo rade rezervacije smeštaja.


Foto: YU-APF na minhenskom aerodromu, (c) Benjamin Exenberger, Planepicturs.net,
Foto u naslovu: (c) Alexander Beck, Airplanes.se