U Beogradu je u utorak 5. novembra potpisan Memorandum o razumevanju Srbije i Crne Gore za formiranje budućeg funkcionalnog bloka vazdušnog prostora (FAB).

U Direktoratu civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije, potpisan je Memorandum o razumevanju o inicijativi za formiranje budućeg funkcionalnog bloka vazdušnog prostora (Functional  Airspace Block – FAB).

Memorandum o razumevanju potpisali su  čelni ljudi Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije,  Agencije za civilno vazduhoplovstvo Crne Gore i Kontrole letenja Srbije i Crne Gore,  Milan Živanović, Dragan Đurović i Slobodan Cvijan.

U saopštenju Direktorata se navodi da je značaj FAB inicijative izuzetan jer je bitan preduslov pune integracije u evropske vazduhoplovne strukture a posebno za sprovođenje evropske regulative o "otvorenom nebu" (Single European Sky – SES regulative).

Zajednički pristup ovom značajnom poslu, Srbije i Crne Gore, odredio je i geografski položaj koji ih čini partnerima u FAB inicijativi. Takođe, Srbija i Crna Gora imaju zajedničkog pružaoca usluga u vazdušnoj plovidbi odnosno Kontrolu letenja Srbije i Crne Gore SMATSA doo Beograd.

Strane potpisnice Memoranduma o razumevanju, saglasne su da se, u cilju priprema za sprovođenje FAB inicijative Republike Srbije i Crne Gore, formira zajednička privremena radna grupa koja će imati zadatak da analizira mogućnosti i zahteve za formiranje FAB analizira postojeće FAB inicijative u regionu i Evropi i da posle sagledavanja i analize mogućih opcija predloži optimalno rešenje za obe države. Posle toga, nadležna ministarstva dveju zemalja predložiće svojim Vladama konkretne odluke.

Osnovu za zajedničko delovanje na FAB inicijativi, dale su Vlade dveju zemalja, potpisivanjem Sporazuma o saradnji u oblasti vazdušnog saobraćaja između Srbije i Crne Gore, koji je krajem oktobra ove godine stupio na snagu nakon što su ga ratifikovale Skupštine dveju država.

Jedinstveno nebo i Otvoreno nebo

Ova dva termina se često mešaju, pa čak i u saopštenju Direktorata, koji bi prvi trebalo da zna razliku između ta dva. A razlika je ogromna.

"Jedinstveno nebo" je naziv za inicijativu krovne evropske organizacije  za kontrolu letenja prema kojoj se u Evropi formira jedinstveni vazdušni navigacioni prostor (Single European Sky). Otvoreno nebo (Open Sky) je nešto sasvim drugo. To je neformalni naziv za multilateralni sporazum o vazduhoplovnoj regulativi. Ovakvi sporazumi postoje između Evropske unije i okolnih zemalja (ECAA – European Common Aviation Area) i između EU i SAD.

Dok "jedinstveno nebo" predstavlja sporazum kojim se formira jedinstveno navigaciono područje, sporazum o "otvorenom nebu" formira jedinstveno vazduhoplovno-pravno područje.

Srbija i Crna Gora jedine ostale nesvrstane

Dok u Evropi već godinama traje grupisanje vazdušnih prostora u funkcionalne blokove, Srbija i Crna Gora se nisu uopšte bavile ovim pitanjem sve dok se svi drugi nisu grupisali, a ove dve zemlje ostale same.

U Evropi su stvoreni ili su počeli da se stvaraju veliki blokovi koji obuhvataju više zemalja. Sve nama susedne zemlje su se već odavno svrstale u neki od blokova. Slovenija, Hrvatska i Bosna i Hercegovina će pripasti Centralno-evropskom bloku (FAB CE), dok su Bugarska i Rumunija formirale sopstveni blok (FAB Danube). Na jugu imamo formiran meditaranski blok (FAB Blue Med) u kome su Italija, Malta, Grčka i Kipar dok je Albanija posmatrač.

Vazdušni prostor Srbije i Crne Gore se tako našao u procepu između tri bloka i pri tom je interno rascepkan. Agencija za kontrolu letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) koja bi trebalo da bude nosilac funkcionalnog bloka kontroliše deo vazdušnog prostora Bosne i Hercegovine, koja je u fazi pristupanja Centralnoevropskom bloku, dok je vazdušni prostor iznad Kosova i Metohije prema Rezoluciji 1244 izuzet iz srpskog vazdušnog prostora, a nedavno je dodeljen Mađarskoj kontroli letenja (Hungarocontrol) koja takođe pripada Centralnoevropskom bloku. Srpsko-crnogorski vazduhoplovni blok će tako ostati prostorno rascepkan i biće to ubedljivo najmanji blok u Evropi.


Mapa funkcionalnih blokova u Evropi, stanje 2011. (c) Eurocontrol