Evropske aviokompanije su duboko razočarane najnovijim razvojem događaja u vezi sa ekološkim programom trgovine kvotama za emisije štetnih gasova (ETS), stoji u veoma oštrom saopštenju Evropske asocijacije aviokompanija (AEA).

Evropski parlament je 19. marta odbacio kompromis koji je ranije ove godine postignut između ovog tela, Evropskog saveta i Evropske komisije, a koji je predviđao popuštanje i promenu pravila za trgovanje kvotama emisije štetnih gasova u vazdušnom saobraćaju.

Prema postignutom dogovoru, Evropska komisija bi trebalo da odobri promenu ETS programa i da oslobodi aviokompanija plaćanja kvota emisije štetnih gasova za letove van teritorije EU (plus Norveška, Island i Lihtenštajn).

Ovaj program je prošle godine prouzrokovao pravi trgovinski rat između EU sa jedne strane i Kine, SAD, Rusije, Brazila, Indije i svih ostalih sa druge strane. Prema tom programu sve aviokompanije koje lete od/do Evrope dužne su da plaćaju taksu za emitovane štetne gasove obračunatu prema celokupnoj putanji aviona, a ne samo za let u okviru Evrope. Ovo je izazvalo veliki revolt kako stranih (neevropskih) kompanija tako isto i domaćih.

Nakon više meseci pregovora i rasprava na tu temu u oktobru 2013. je postignut dogovor da se ovaj program globalizuje i da se osmisli za ceo svet pod pokroviteljstvom ICAO, međunarodne agencije za vazdušni saobraćaj Ujedinjenih nacija. On bi kao globalan, a ne evropski, trebalo da zaživi od 2016. godine, a do tada je Evropska unija obećala da će svoj program (ETS – Emission Trading Scheme) suspendovati samo na teritoriju EU, odnosno da će u ovom trgovanju kvotama morati da učestvuju samo aviokompanije koje obavljaju unutrašnji saobraćaj u Evropi. Na ovaj način bi se program primenjivao do 2016. tj. do početka primene globalnog programa.

Kompromis koji je postignut na osnovu tog dogovora pod pokroviteljstvom ICAO bi olakšao i evropskim aviokompanijama pošto bi one ubuduće plaćale eko taksu samo za emisiju štetnih gasova iznad Evrope.

Zbog uvođenja ove eko takse mnoge aviokompanije su podigle svoje cene karata pre nekoliko godina. One su obavezne da zaposle ili angažuju nezavisne stručnjake koji bi redovno procenjivali i evidentirali emisije štetnih gasova na osnovu podataka o letovima. Aviokompanija je na osnovu tih podataka dužna da unapred kupuje kvote za emisiju štetnih gasova. Formirana je neka vrsta berze kvotama, tako što kompanije koje troše više od planiranog i unapred kupljenog moraju da dokupe kvote po veoma visokim cenama, a one koje budu potrošile manje imaće povraćaj uplaćenih sredstava. Na ovaj način se želelo da se stimulišu avioprevoznici da smanjuju emisije štetnih gasova.


Ilustracija: Lufthansin proračun troškova na ime kupovine kvota za emisije štetnih gasova, koji pokazuje kako su neevropske aviokompanije favorizovane u odnosu na evropske, (c) Lufthansa, 2010.

Komitet Evropskog parlamenta za životnu sredinu, javno zdravlje i kvalitet hrane (ENVI) je u sredu, 19. marta glasao nerešeno (29-29) za ranije dogovoreno kompromisno rešenje, tako da je ono palo u vodu.

"Rezultati glasanja u ENVI-ju su veoma zabrinjavajući", stoji u saopštenju Udruženja aviokompanija Evrope (AEA), koje broji 30 članova. Oni tvrde da je puna primena ETS koja ovom odlukom ostaje na snazi "nerealna i da šteti evropskim aviokompanijama".

Reakcije su stigle i iz Udruženja regionalnih avioprevoznika Evrope (ERA), koje broji 50 članova. Oni tvrde da je odluka ENVI-ja prava zbrka i da unosi veliku konfuziju u aviosaobraćaj. "Nastavljeno je sa nejasnom politikom i ljudi više ne znaju šta se dešava i šta mogu da očekuju", smatraju oni.

Kompromis ima još jednu šansu da bude usvojen i to na zasedanju Evropskog parlameta 3. aprila. Stručnjaci smatraju da su rezultati glasanja sasvim neizvesni, a da je optimizam da bi problem mogao biti rešen nestao nakon neodlučnosti koja je stigla iz nadležnog komiteta (ENVI).