Zakonodavci u Evropskoj uniji privode kraju zakonski predlog kojim će biti suspendovana primena ETS programa trgovanja emisijom štetnih gasova, koja je gotovo dovela do globalnog trgovinskog rata između EU sa jedne strane i SAD, Rusije, Kine, Indije i Brazila sa druge strane.

U novembru prošle godine je Evropska komisija objavila plan za delimičnu suspenziju ovog programa.

To je urađeno tek pošto je postignut dogovor sa organizacijom ICAO (vazduhoplovna agencija Ujedinjenih nacija), koja se obavezala da će do jeseni 2013. doneti rešenje za ovaj problem na globalnom nivou.

Sve aviokompanije koje obavljaju saobraćaj od/do evropskih aerodroma moraju da učestvuju u programu trgovanja kvotama za emisiju štetnih gasova. One su obavezne da unapred kupuju kvote i to za količinu emitovanih gasova za kompletnu rutu bez obzira na to da li je ruta evropska ili interkontinentalna.

Ovakva odluka je izazvala veoma burne reakcije svetskih aviokompanija koje su veoma brzo prerasle u otvoreni pravni sukob sa Evropskom komisijom, koja je pod sve jačim pritiscima morala da popusti i da odustane od ovakve primene ETS programa.

Do kraja aprila, kada bude i zvanično urađena derogacija zakona koji reguliše ETS program, aviokompanije su obavezne da izvrše povraćaj ranije izdatih dozvola za emisiju štetnih gasova.

Aviokompanije su zbog obaveze plaćanja dozvola za emisiju štetnih gasova uvele novu eko taksu kao dodatak na cene aviokarata. Nakon odluke o prestanku primene ovog programa prevoznici se nisu izjasnili o eventualnom ukidanju eko takse.