Najvažniji profesionalni događaj u avioindustriji je redovan godišnji sastanak Međunarodne asocijacije vazdušnog saobraćaja IATA.

IATA sastanak se tradicionalno održava sredinom svake godine nakon čega oblikuje mnoge dalje aktivnosti najvećih i najvažnijih svetskih avio- kompanija, avioalijansi i drugih preduzeća koja se bave aviosaobraćajem.

Godišnji sastanak IATA se ove godine održava u Majamiju, a domaćin je američka aviokompanija American Airlines, jedna od tri najveće u SAD i ujedno jedna od potpisnica zahteva američkim vlastima da novom regulativom spreče nelojalnu konkurenciju koja dolazi sa Istoka.

Ova tema je sasvim očekivano izašla na dnevni red trodnevnog samita u Majamiju, koji će danas biti okončan, isto tako očekivano – bez ijednog konkretnog rezultata, bar po ovom pitanju.

Dok tri američka avioprevoznika American, Delta Air Lines i United optužuju tri zalivska prevoznika Emirates, Etihad Airways i Qatar Airways da su primili preko 42 milijarde dolara nelegalnih državnih subvencija, dotle ova tri prevoznika uzvraćaju raznim studijama kojima pokazuju da je situacija zapravo obrnuta i da su američki avioprevoznici baš ti koji su prethodnih godina i decenija dobijali netransparentnu pomoć na osnovu koje su i izradili svoje dominantne pozicije na svetskom tržištu.

Dok se ova dva trojca svađaju, IATA odbija da reaguje, iako je prozvana od strane Qatar Airwaysa da se odredi prema aktuelnom sporu. Toni Tajler, direktor IATA je to oštro odbio uz napomenu da sukob na momente postaje veoma oštar i ružan i da IATA "nema mandat da zauzme jednu ili drugu stranu".

Predsednik upravnog odbora i generalni direktor American Airlinesa Dag Parker je pokušao da se distancira od ovog problema tokom samita pošto je on ujedno i njegov domaćin, pa je u pomirljivom tonu rekao da se veoma lepo isćaskao sa direktorom Qatar Airwaysa Al Bakerom i da su ova aviokompanija i Etihad Airways veoma dobri kodšer partneri Americana.

Al Baker je, kao i uvek, bio strog i on je zatražio od IATA da ne dozvoli zatvaranje tržišta. Ono što se, međutim, citira je informacija da je on lično obavestio svoje partnere iz oneworld alijanse da im Vlada Katara, koja je vlasnik kompanije, traži da napuste ovu alijansu, ako se sukob sa američkim kompanijama nastavi.

Qatar Airways je deo oneworld alijanse i ujedno je i manjinski vlasnik International Airline Groupe, koja poseduje British Airways i Iberiju, dve kompanije koje su nedavno napustile Evropsko udruženje aviokompanija (AEA).

British Airways se u ovom skubu i za razliku od IATA otvoreno stavio na stranu zalivskih avioprevoznika, ali su druge velike evropske aviokompanije poput Air Francea i Lufthanse otvoreno na strani američkih prevoznika.

Ostaje da se vidi kako će se stvari u Evropi dalje razvijati, a prva prilika da se dobiju odgovori će biti novi sastanak izvršnih direktora Star Alliance, koji će se krajem ovog meseca održati u Poljskoj.