Tržišni udeo američkih aviokompanija u prodaji karata za Indijski potkontinent i Jugoistočnu Aziju opao je u poslednjih sedam godina.

Ovo je navodeno u izveštaju koji je stigao u Belu kuću povodom protesta tri američka avioprevoznika protiv  sporazuma o otvorenom nebu sa zemljama Persijskog zaliva.

Izveštaj su načinile aviokompanije American, United i Delta Air Lines.

Ova tri avioprevoznika su nedavno poslale visoke predstavnike u posetu najvišoj američkoj administraciji kako bi izneli problem koji imaju sa aviokompanijama sa Bliskog istoka, prvenstveno iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (Emirates i Etihad) i Katara (Qatar Airways).

U izveštaju koji su tom prilikom tri američka avioprevoznika dostavili navodi se da oni sada drže 34 posto svih prodatih karata ka Indijskom potkontinentu, umesto 39 posto, koliko je bilo 2008. kao i 36 posto ka Jugoistočnoj Aziji, umesto ranijih 43 posto.

Ovaj udeo obuhvata i karte partnerskih avioprevoznika British Airwaysa i Air Francea koji zajednički obavljaju saobraćaj, prvi sa Americanom, a drugi sa Deltom.

U istom periodu udeo pomenute tri zalivske aviokompanije je sa 12 skočio na 40 posto (Indijski potkontinent) i sa 1% na 13% (JI Azija).

Kao glavne probleme američke kompanije navode da ne postoji fer konkurencija na ovim tržištima i da zalivske aviokompanije posluju ekspanzionistički zahvaljujući netransparentnom državnom kapitalu, zbog čega imaju mogućnost i da dampingom cena uništavaju konkurenciju što veoma često i koriste.

U izveštaju se navodi i da su zalivske aviokompanije dobile od svojih država (UAE i Katara) državnu pomoć u iznosu od preko 40 milijardi dolara i da je takva pomoć prema zakonima koji vladaju u SAD apsolutno nelegalna jer narušava sve tržišne principe o zaštiti konkurentnosti.

Američki avioprevoznici u svom izveštaju navode i primer Milana, gde je Emirates za veoma kratko vreme nakon što je dobio dozvolu da napravi međuslatanje na letu iz Dubaija za Njujork, prema pravilima pete vazduhoplovne slobode, prigrabio svakog petog putnika na ovoj ruti.

Sa druge strane zalivske aviokompanije ne pridaju previše pažnje ovim tvrdnjama. One odbacuju optužbe za nelegalnu državnu pomoć, a jedina izjava je prošle nedelje stigla od Emiratesovog prvog čoveka Tima Klarksa, koji je rekao da se oni ne plaše konkurencije.  "Naprotiv, mi uživamo u njoj", rekao je Klark sa osmehom na licu.