Poslednja dva dana za Airbus bolje da se nisu ni desili.

Nakon što je ovom evropskom proizvođaču aviona Qatar Airways odbio planirano preuzimanje prvog aviona A350 XWB akcije kompanije su pale za više od 10 posto na pariskoj berzi. I tu nije kraj.

Dan nakon ove loše vesti Harald Wilhelm, finansijski direktor Airbusa najavio je mogućnost prestanka proizvodnje čuvenog dabl-deker aviona.

Airbus A380 Korean Air-a, na pariskom sajmu
Foto: Chris Ratcliffe, Bloomberg, 2011.

Airbusov A380, ili "superdžambo" kako ga nazivaju u celom svetu rezervisao je mesto u istoriji iako bi pred njim trebalo da bude budućnost.

Svetski stručni mediji još uvek bojažljivo, valjda iz neverice, pišu o rastućim izgledima da prestane proizvodnja A380. Iz Airbusa tvrde da prodaja ovog aviona ide veoma loše i da će tokom 2018. biti završeni svi poručeni avioni, a da nakon toga više ne bi imali za koga da ih prave.

Prva reakcija od aviokompanija koje koriste A380, stigla je, sasvim razumljivo, od najvećeg korisnika. Emiratesov prvi čovek Tim Clark je prilično oštro reagovao za Reuters, gotovo ne birajući reči.

"Nismo srećni, kako i možete da pretpostavite. Dovedeni smo u veoma nezgodnu situaciju zbog ovog aviona. Prilično se ražestim kad mi je nametnut rizik. Šta se dešava tamo? Želeo bih da mi neko iz prve ruke objasni kuda ovo vodi!", grmeo je Klark.

On je posle smirenim tonom ipak rekao kako bi Airbus trebalo da preispita ovu ideju i da umesto da ugasi liniju za proizvodnju superdžamba, bolje da zajedno sa Rolls-Royceom razmotri opcije za njegovo unapređenje u neku novu, bolju verziju nakon 2018. Ako bi se to desilo Emirates bi bio spreman da kompletnu svoju narudžbinu koja je u toku automatski prebaci na unapređenu verziju.

Smirivanju strasti doprineo je Rainer Ohler, šef korporativnih komunikacija Airbusa, koji je odmah izjavio kako su sve opaske Clarka veoma značajne. On je izjavio da celokupan menadžment Airbusa ima veru da će A380 program nastaviti da živi.

Foto: Airbus