Ministar saobraćaja Milutin Mrkonjić je potvrdio danas da su započeti pregovori sa malezijskom aviokompanijom Air Asia o kupovini srpskog nacionalnog avioprevoznika Jat Airways-a i da se on nada pozitivnom ishodu.

Air Asia Group je velika kompanija koja poseduje više avioprevoznika. Pod brendom "Air Asia" ova kompanija posluje kao prvi i najveći azijski niskotarifni avioprevoznik sa letovima do 80-tak destinacija u Indiji, Indokini, Kini, Japanu, Koreji, Indoneziji, Maleziji, Filipinima, Australiji.

Air Asia Group poseduje stotinu aviona tipa Airbus A320 koji se koriste za saobraćaj po Aziji i devet širokotrupnih aviona Airbus A330-300 koji se koriste za interkontinentalni saobraćaj, koji se obavlja pod imenom "Air Asia X".

Air Asia Group još poseduje zavisna preduzeća u Japanu, Filipinima, Tajlandu i Indoneziji. Sedište grupacije je u glavnom gradu Malezije Kuala Lumpuru, gde je smeštena i centralna baza i hab ove kompanije.

U srpskim medijima se spekuliše da je Air Asia zainteresovana za razvoj evropske mreže linija te da je zbog toga u pregovorima oko kupovine Jat Airways-a.

Fernandez demantuje Mrkonjića
Tony Fernandez je u kratkoj izjavi za malezijske medije jutros demantovao nameru da kupuje srpskog avioprevoznika Jat Airways, gotovo u istom trenutku kada je Milutin Mrkonjić izjavio da se vode "ozbiljni razgovori". Fernandes je na pitanje novinara kratko odgovorio "not true" (nije istina).

Vlasnik Air Asia grupe je Tune Group, malezijska kompanija čiji je osnivač Toni Fernandez, jedan od najbogatijih ljudi na svetu.

On je pokretač niskotarifnog aviosaobraćaja u Aziji. Pored aviokompanije poseduje i lanac hotela Tune Hotels kao i Team Lotus – ekipu Formule 1.

Vlada Republike Srbije je više puta bezuspešno pokušavala da proda Jat Airways, ali joj to na poslednja dva tendera nije polazilo za rukom, pošto nije bilo zainteresovanih.

Mimo tendera za Jat su, bar prema tvrdnjama srpskih političara, bili zainteresovani mnogi: Air India, Aeroflot, Czech Airlines, Air Baltic (Baltic Aviation System), Lufthansa, Turkish Airlines…, međutim pregovori ni sam jednom od ovih kompanija nisu nikada ni počeli.

Najnovija strategija Vlade je da se Jat oslobodi svih dugova koji bi bili ostavljeni državi, dok bi se u isto vreme zajedno sa inostranim partnerom formirala potpuno nova kompanija, bez dugova, sa daleko manjim brojem zaposlenih i sa obnovljenom flotom. Troškovi obnove flote pali bi na stranog partnera. Međutim, Vlada ni u ovoj nameri nije uspela. Na poziv potencijalnim partnerima nije se javio niko.